• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Gül´dennotlar

2019′ a güle güle

2019′ a güle güle ve 2019 yılı kararlarının kaçını hayata geçirebildim? Geçen yıl bu yıl için aldığım kararların değerlendirmesini gelin beraber yapalım

Geçen yıl biten yıla veda ve gelen yeni yıla merhaba yazılarını bu yıl da yazmak istedim. Başardıklarımı ve başaramadıklarımı, koca bir yıl aldığım kararlar için verdiğim mücadeleyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle kendimi bulduğum, büyüdüğüm bir yıl oldu diyebilirim. Her gün büyüyoruz. Ama ne kadar olgunuz, her gün büyüdüğümüzün ne kadar farkındayız. Zayıf yönlerimizi ya da güçlü yönlerimizi biliyor muyuz, kendimizi tanıyor muyuz, neyi ne kadar başarabileceğimizi, sınırlarımızı biliyor muyuz? En önemlisi gücümüzün farkında mıyız?

Güç demişken sahi ölçülebilen bir şey mi bu? Biriyle dövüşürsün ve kazanırsın, güçlüsündür. Kimsenin kaldıramadığı ağırlıktaki bir cismi kaldırırsın, güçlüsündür. Bütün bir yıl hasta olmazsın, bünyen güçlüdür. Sanırım başarabildiklerimizin ölçütü kendisi.
Ben 2019 yılını bir anne, işini inşa etmekte olan bir kadın ve bir eş olarak büyük sorumluluklarla tamamladım. Koca bir yılda her şeye yetişmek için resmen maraton koştum. Çalışan ve birden fazla çocuğu olan anneler daha iyi anlayacaktır annelerin her şeye ve herkese yetme çabasını. Hepimiz yaşıyoruz bu süreci ve daha iyisi için uğraşıyoruz.

İşte tam da bu anlamda “daha iyisi” için kararlar alıyoruz. Ben de geçen yıl 2019’u daha mutlu ve kaliteli geçirmek için kararlar aldım:

Bu kararlardan ilki “sadeleşme”. Açıkçası aldığım en güzel karar ve büyük ölçüde gerçekleştirdiğim bir madde. Elbise dolabımdan başlayıp mutfak dolaplarına kadar süren bir sadeleşme gerçekleşti evde. Giyinmediğimiz, kullandığımız hiçbir şey kalmadı. Halen ihtiyacımız olmadığı takdirde alış-veriş yapmıyoruz. Bu uzun süredir eşimle beraber edindiğimiz bir alışkanlık. 2 yaşındaki kızımız için de aynı sistemi uyguluyoruz. Beni sadeleşmeye götüren şey gereksiz, kullanmadığım eşyaların çokluğuydu. Onlarla vedalaştım. Evet fiziksel olarak evde bir rahatlama oldu ama benim için yeterli değildi. Çünkü fark ettim ki “sadeleşme” sadece fiziksel eşyalarla olmuyor. Bir fotoğrafçı olarak bilgisayarımdaki fazla verileri de düzenlemem, beni yoran düşünce şeklime de müdahale etmem gerekiyordu. Yani bana göre ilk aşama olan fiziksel sadeleşmeden sonra sıra dijital sadeleşme ve zihinsel sadeleşme aşamalarına gelmişti. Özellikle olaylar karşısındaki düşünce ve yorumlarda sadeleşme beni çok rahatlattı. Daha huzurlu ve mutlu bir insan oldum.

İkinci kararım “zehirsiz ev” . Aslında bu karar yerinde sayıyor. Şöyle ki; çamaşır ve bulaşık deterjanı dışında her şeyi yine kimyasal kullanmadan çözüyorum. Ev temizliğinde sirkeye devam. El sabunu ve kendim için orijinal zeytinyağlı sabun kullanıyorum. Uzun yıllardır parfüm kullanmıyorum. Yeni yılla beraber bu maddeyi geliştirmeye kararlıyım.

Diğer önemli karar “temiz ve dengeli beslenme” . Bu kararımda istikrarlıyım. Beslenme konusunda halen çok okuyor ve araştırıyorum. 2 yaşımdaki kızımı da temiz beslemek için uğraşıyorum. Halen işlenmiş şeker yedirmedim. Kötü karbonhidrattan uzak tutuyorum. Glutenli yiyecekleri kontrollü veriyorum. Ve hiçbir şekilde paketli ürün yedirmiyorum.

Hayata en çok geçirmek istediğim karalardan biriydi “spora yeniden başlayabilmek ve onu yaşam tarzı haline getirmek” Ama maalesef her istediğimiz öyle kolayca olmuyor. Kızımdan ve işimden dolayı spor salonuna yazılamadım ama mümkün oldukça hareketli kalmaya çalıştım. 2020 için yine kararlarım arasında olacak:)

“Yogaya tekrar başlamak” demişim ama başlayamadım. Üzülerek söylüyorum bu kararım hiç hayat bulmadı. Düzensiz meditasyon çalışmalarımla yılı bitirdim diyebilirim.

Bir sonraki “daha çok kitap okumak” Bu kararım için de çok uğraştım ama daha çok kızıma okuma alışkanlığı ve kitap sevgisini aşılamak için uğraştım. Bu anlamda iyi yerdeyiz.

“Düzenli meditasyon yapabilmeyi başarmak” yine gerçekleştiremediğim kararlar arasında. Bir türlü düzenli yapamıyorum.

Benim için bir başka önemli karar; “Kızım için güçlü, verimli, sevgi dolu bir anne olmayı başarmak” Geldik mi yine güç konusuna:) En yorgun, en hasta halinizde bile güçlü olmak. Ben şanslıyım ki doğduğum yer, ailem, hayat bana güçlü olmayı, güçlü değilsen bile güçlü durmayı öğretti. Kızımla büyürken ve bu kararı hayata geçirmeye çalışırken esas olan şeyin “sağlıklı olmaktan” geldiğini gördüm. Ruhen, fiziken sağlıklı olacaksın ki gücünü kullanabilesin, üretebilesin. İşte tam da bu noktada her anlamda sadeleşmek verimlilik açısından çok önemli.

“Dostlara daha çok zaman ayırmak” 2019 yılı için çok zor bir karar oldu. Ve bunu yapamadığım için çok bunaldığım zamanlar da oldu.

“Yemek kursuna gitmek, workshoplara katılmak” özellikle yemek kursuna gitmek benim çocukluğumdan beri istediğim bir şeydi. Yapamadım ama bu yıl ben yemek fotoğrafçılığı üzerine çözüm ortağımla beraber 2 workshop gerçekleştirdim. Fotoğrafçılık anlamında kimliğimi bulduğum bir yıl oldu. Beni Gül yapan değerleri koruyarak çok güzel işlere imza attım. İnşa ettiğim işim açısından güzel bir yıldı. Elbet bir gün istediğim eğitimlere gitme fırsatı yakalayacağım, halen umudum var:)

“Ve tabi ki daha çok şehir, ülke gezebilmek” demişim. Açıkçası 2019 yılına İsveç’te merhaba demenin ve kışın Ankara ziyareti yapmak dışında bir yere kıpırdayamadık. Ama yılın sonunda Almanya’ya gelebildim. 2020’yi de burada karşıladıktan sonra Alanya’ya geri döneceğim. 2019 yılı için iki ülke bir şehir fena sayılmaz benim için. Bu kararımı halen beslemekteyim, böyle devam etmesini umut ediyorum.

2019 yılı değerlendirmesi sonucu çokta kötü değil bence.
2020 yılı için kendimi daha enerjik hissediyorum. Daha kararlı ve daha umutluyum.
Peki sizin aldığınız kararlar ne durumda, başarıp başaramadıklarınız ne durumda?

2019 güle güle derken hayallerinizin peşinden koşun, pes etmeyin derim. Ertelemeyin, harekete geçin. Eminim bu size de iyi gelecek.

Yeni yılda buluşmak üzere…

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
SEO Reseller Program Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
SEO Reseller Program
Ziyaretçi

Awesome post! Keep up the great work! 🙂