• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Gül´dennotlar

38 yaşımda 38 öğüt

38 yaşımda 38 öğüt derledim sizler için;

Her yeni yaşımızda ne için mum söndürüp, pasta kesiyoruz? Neden şaşalı partiler veriyoruz? Bir yaş daha yaşlanırken neden mutluyuz? 🙂

Bazı insanlar özellikle 30. ve 40. yaşını gittikçe yaşlandığı için kutlamak istemez. Ben de aksine doğum günlerine; her yeni yaşımızda geride bıraktığımız yılların bize kazandırdıklarına bir şükür olarak bakarım. Ve hedefim; yeni yaşıma bir öncekinden daha olgun, hedeflerini yerine getirmiş, mutlu bir birey olarak yaşlanmak.
38 güzel bir yaş. Olgunlaştığın, bir çok şeyi kavramış olduğun bir yaş. Başarılı bir iş kadını-adamı, mutlu bir anne-baba, hayallerini gerçekleştirmiş bir birey…her şey olabilirsin bu yaşta. Bu yolda “biri” olurken öğrendiğin bir çok şey olmuştur. Ben de 38 yaşımda 38 öğüt derlemek istedim.

1- Kendini sev; eğer sen kendine gerektiği kadar değer vermez, kendine bakmaz ve sevmez isen sevgiyi karşı taraftan beklemek seni daha da mutsuz eder. Sen teksin, senden bir tane daha yok. O yüzden kendi kıymetini bil.
2- Merhametli ol; eğer karşındaki insanın yaşadığı kötü durumdan dolayı acı çekiyorsan bu seni duyarlı bir birey yapar. O da seni iyiliğe götürür ve iyilik iyiliği doğurur.
3- Yardım et; ihtiyacı olan birine maddi-manevi destek olmak ruhuna iyi gelecek. Ve bu eylem seni mutlu edecekse yüreğindeki iyiliği besle.
4- Dedikodu yapma; enerji tüketen, kötülük doğuran bir davranış. Yapma yapanın yanında da durma.
5- Hayır demeyi öğren; özsaygın için bunu ne kadar erken öğrenirsen o kadar sağlıklı. Başkalarını mutlu etmek adına istemediğin bir şeyi yaparak kendine kötülük etme.
6- Üretmeyi ilke edin; insan üretince her şey daha anlamlı oluyor. Yaşadığın an, kendi emeğinle ürettiğin şey, sevincin, hayatın…anlam kazanıyor. Ve bu “değer” kavramını doğurmuş oluyor. O zaman sahip olduğunuz yeteneklere dört elle sarılıyorsun. Motivasyonunuz artmış oluyor.
7- Hayal kur; hayallerin olmazsa bence yaşama amacın da olmaz gibime geliyor. İnsan ruhu, beyni hayallerden besleniyor. Bu hayatta varmak istediğin nokta senin hayalinle başlıyor.
8- Özgün ol; üretirken hatta hayal kurarken bile özgün ol. Kendi yolculuğunda ilham alacağın kişiler mutlaka olacak ama gideceğin yolda sana özel, seni anlatan hayallerin olsun.
9- Kendini geliştir; var olmak, hayatını anlamlı kılmak için yeteneklerini keşfet. Hobi edin ve kendini geliştir.
10-Müziği sev; sevdiğiniz müzikleri dinleyerek dans et. Bir süreliğine An’da kal. Sonra kaldığın yerden devam et.
11-Hayatında heyecan her daim olsun; adrenalin önemli:) Lisedeyken paraşütten atlamıştım. O vakit hissettiğim duyguyu her hatırladığımda yeniden heyecanlanırım:)
12-Spor olmazsa olmazın olsun; Yoga ya da meditasyona zaman ayır. Bu zihnini berraklaştıracak. Seni daha net biri yapacak.
13-Evde bir bitkin olsun; hayvan da olabilir tabi. Burada önemli olan sorumluluk bilincini, koşulsuz sevgiyi yaşamak.
14-Doğayı sev; onu az kirlet. Yaşayabildiğimiz bu tek Dünya’yı önemse. Elimizde başkası yok maalesef.
15-Mutfakta vakit geçir; işte bu benim terapim. O kadar ki mutfakla beraber yemek fotoğrafçılığına geçiş yaptım:) Mide kadar gözü doyurmak ve onu beslemek kadar heyecanlı bir şey yok benim için.
16-Sağlıklı beslenmeyi ilke edin; şimdi bu herkes için oldukça önemli bir konu. Yaş aldıkça daha çok özen gösterilmesi gereken bir konu. Sadece hastalıkta ya da kilo probleminde değil. Hastanelerden-doktorlardan uzak, sağlıklı yaşlanmak için vücudunuza iyi bakın.
17-Tek doktorun kendin olduğunu bil; evet bazı rutin kontroller için tabi ki doktorumuz olacak. Ama bir çok hastalıklarımızın sebebi biziz ve yediklerimiz. O yüzden birinci kendini dinle.
18-Planlı ol; başarı için, stressiz bir hayat için olmazsa olmazımız.
19-Erteleme; bir şeyin zamanı gelmişse erteleme. O kapı bir kere açılır. Tecrübeyle sabit:)
20-Okuma alışkanlığın olsun; az da olsa başlarda düzensiz de olsa okuyun. Okumak sizi besler.
21-Gez; gezmeden olur mu hiç! Yurt dışına çıkamıyorsan ülkeni gez. Şehir şehir gezemiyorsan oturduğun şehri gez. Ama gez. Çünkü yeni bir insan, yeni bir tat, hoş sohbet ciddi farkındalık yaratıyor.
22-Hayatında az sayıda insan olsun; yani her anlamda minimalist olun. Az ve nitelikli yaşam, kaliteyi doğurur. Kalabalık insanı yorar.
23-Hayatındaki işaretleri izle; başına ne geliyorsa ve ne yaşıyorsan bir sebebi var. Ben buna çok inanıyorum. Bu düşünce beni dengede tutuyor. Hayat akarken izlemek lazım.
24-Çok çalış; çalışmazsan başaramazsın. Hayatında başarı yoksa hayalinde, planında, gittiği bir yol da yok demektir. “Yaşayan ölü” diyorum ben bu duruma. Eğer hayattaysan yaşamanın hakkını vermek lazım. Çalışmak, üretmek, işe yarıyor olmak bu noktada önemli.
25-Az uyu; çocukluğumda ilke edindiğim alışkanlıklarımdan biri. Az ama yeteri kadar. Siz kendi ritminize göre bunu belirleyin ama az uyuyun. Hayat o zaman daha heyecanlı oluyor:)
26-Gün doğumunu ve batımını mutlaka izle; az uyursan yapabileceğin en anlamlı hareketler bunlar:) Bu hayatın döngüsünü izlemek sizi şair bile yapar deyim size:)
27-Bisiklet kullan; işte benim favorim. Bisiklet sürmek kendimi özgür hissettiriyor. Sporun ötesinde bir şey.
28-Araştırmacı ruhun olsun; sıkılmamak için güzel bir neden:)
29-Bırakmayı bil; sana iyi gelmeyenleri bırakmayı öğren. Bu zor bir eylem. İyi gelmeyen kişiyi ya da yemeği bulmak da uzun sürebilir. Ama fark ettiğinde bırakmaya hazırsın demektir. Erteleme ve vedalaş.
30-Sadeleş; bu benim için önemli bir evredir. Sadeleşince evin, zihnin, bedenin, alışkanlıkların… her şey sadeleşiyor ve bu seni daha huzurlu, üretken biri yapıyor.
31-Gülmek; gülün, güldürün. Biz güldükçe daha güzel olur her şey.
32-Güçlü ol; eğer sen yıkılmaya hazırsan seni gelen devirir, giden devirir. Her durumda ayağa kalkmasını bil. Yıkıcı değil yapıcı ol. Her şeyin mutlak suretle bir çözümü var. Bunu unutma.
33-Sakin ol; öfkeyle kalkan zararla oturur derler. Her olay karşısında sakin kalabilmek seni daha mantıklı yapar ve çözüme götürür.
34-Ağlamak; ağlamak eylemi benim için gülmek kadar, hayal kurmak kadar önemli bir eylem. Önemli bir terapi şekli. Eğer bir durum karşısında göz pınarların akıyorsa izin ver. Bu seni rahatlatacak. Sonrasında derin nefes almanı sağlayacak.
35- Nefes al; benim gibi gün içinde nefes almayı unutan bir insan için önemli bir öğüt. Uzmanların son zamanlarda bu konu üzerinde durmasını dikkate alın. Tazelenmek için nefes önemli.
36- Az konuşun; çok konuşup boş konuşacağınıza az ve öz konuşun. Bence bu anlamda da sadeleşmek önemli. Bir ikizler burcu, heyecanlı biri olarak konuşurken bazen konu dağılabiliyor. Ve ben ne ara buraya geldik, ne anlamsız oldu şimdi bu diyebiliyorsam karşı taraf ne diyordur:)
37-Günlük tutun; her şeyi her zaman düzenli yapmak zorunda değilsiniz. Ama onu bir yol haritası gibi düşünün. Ara ara dönüp yazdıklarınıza bakınca, duygu değişimlerini ya da hayatınızdaki gelişmeleri görünce kendinizi ona göre değerlendireceksiniz.
38-Geçmişi geçmişte bırak; benim için en önemli ve son öğüdüm. Eğer “unutmak” gibi bir özelliğimiz olmasaydı yaşayamazdık.

Her yaşınızdan keyif almaya bakın.
Sağlıklı ve mutlu yıllarımız olsun

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments