• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Seyahatlerim

Almanya Noel Pazarı 2019

Almanya Noel Pazarı 2019, sizlere bu yazıda Almanya’daki renkli, sıcak görünümüyle keyifli vakit geçirdiğiniz kalabalık noel pazarlarını anlatacağım. Özellikle kalabalık alışveriş alanlarını Weihnactsmarkt ve aynı zamanda da sıcak şarabı sizlere aktarmaya çalışacağım. Hep beraber Almanya’da Noel Pazarı ve Noel 2019 nasıl gerçekleşiyor okuyalım!

2019 yılı benim için yoğun bir yıldı. Akan zaman içinde büyümekte olan bir çocuğunuz ve düzene girmesi için uğraştığınız bir işiniz varsa günlerin nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Koca bir yıla veda ederken dönüp arkama baktığımda neleri başardığımı görmek istediğim için programlı,yoğun bir şekilde çalıştım ve ailemle kaliteli zaman geçirmek için çaba gösterdim.

Durum böyle olunca ailemin çoğunun Almanya’da yaşıyor olması sebebiyle bu yıla Almanya’da ailemle beraber veda etmek istedim. Simay’ın 28 Aralık doğumlu olması da diğer sebebimizdi. İkinci yaşını yine yurt dışında sevdiklerimizle kutlamak istedik.

Diğer keyifli sebep ise; ben Noel zamanında Avrupa’da olmayı çok seviyorum. Sadece Noel zamanında çıkan tatlar; baharatlı kurabiyeler-kekler, özel çikolatalar, içecekler… sevilmeyecek gibi değil. Almanya’dan önce iki defa İsveç Stockholm’de noel ve yeni yıl tatili yaptık. Ordaki noel pazarlarını da gezdim ve bol karanfilli, zencefilli, kuru üzümlü kekler yedim. Stockholm şehrindeki noel ruhunu da yaşadım. Ama her zaman Almanya Noel Pazarı daha çok ilgimi çekmiştir.

Ülkenin İsveç’e göre daha güneyde ve havanın daha ılık olması Almanya’da kurulan Noel Pazarlarının atmosferini değiştirdiğini gördüm. Bol ışıklı, daha renkli ve daha sıcak.

Almanya Noel Pazarı – Weihnactsmarkt

Almanya Noel Pazarı – Weihnactsmarkt

Almanya Noel Pazarı 2019 notlarımı anlatmadan önce şunu söylemek istiyorum; eğer zamanınız varsa Noel pazarını hem gündüz hem gece gezin. Her iki zamanda da noel pazarları çok kalabalık oluyor ama akşam çok daha fazla kalabalık ve rengarenk. Ben fotoğraf çekmek için gündüzü, görsel şölen yaşamak için akşamı tercih ettim.

Almanya Noel Pazarı – Weihnactsmarkt

Almanlar “Noel pazarı”na “weihnachtsmarkt” diyorlar.Genellikle Aralık ayının ilk hafta sonu başlar ve 23-24 Aralığa kadar devam eder. Her şehirde her kasabada farklı tarihlerde açılır ve kapanır. Ayrıca bir şehirde birden fazla yılbaşı marketi yani noel pazarı var. Genellikle öğlene doğru 10.00-11.00 de açılıyor, akşamları 21.00-22.00 saatlerine kadar devam ediyor.

Eğer Ülkeye ilk defa geliyor ve Almanya noel pazarlarının hangi gün saat kaçta açılıp kaça kadar sürdüğünü bilmiyorsanız Google şu şekilde yazıp öğrenebilirsiniz de;

“weihnachtsmarkdom köln 2019 öffnungzeit” (Örnek olarak Köln’deki Dom kilisenin yanında açılan yılbaşı marketini verdim).

Almanya Noel Pazarı – Weihnactsmarkt

Almanya Noel Pazarı – Weihnactsmarkt

Almanya Noel Pazarı – Weihnactsmarkt

Ben Noel pazarı olarak en merkezi Köln’de Dom kilisesinin yanında kurulan “weihnachtsmarkdom” ve yine Köln’deki “altstadtköln” pazarlarını gezme şansı buldum. Noel pazarlarında yeme-içme’nin dışında envai çeşit hediyelikler bulabilirsiniz. Ayrıca eğlence yerleri de var. Bazılarında buz pisti, bazılarında ise çocuklar için atlı karınca olabiliyor. Ben hediyelik eşyalardan daha çok yeme-içme kısmıyla ilgilendim.

Almanya Noel pazarlarında yeme-içme katogorisinde en çok sıcak şarap, sosis sandviç ve patatesli waffle dedikleri ürünlerin satıldığını gördüm. Almanların “Reibekuchen” dedikleri patates kızartması yiyeceği bizim kültürümüzdeki mücvere benziyor. Tek fark bu yiyecek elma püresi ile servis ediliyor. Lezzetli fakat çok yağlı ve kalorili. Fazla yediğinizde midenizi rahatsız edeceği kesin.

Sıcak şarap – Glühwein

Sıcak şarap, Glühwein, Noel pazarlarının vazgeçilmezi. Mevsim kış, aylardan Aralık olunca üşümemek elde değil. Gezinirken ısınmak için ideal oluyor. Almanya Noel pazarında bardak için genellikle 2-3 Euro depozito alıyorlar. Bardağı geri teslim ettiğinizde paranızı geri alıyorsunuz. Şarabın kendisi 3 Euro. Isınmak için şarabın içine eklenen extra içecekler de ücretli.

Sıcak şarap – Glühwein

Sosis sandviç domuz etinden de var, tavuk etinden de. Fiyatı 4-6 Euro arasında değişiyor.

Sosis sandviç – Hot Dog

Bebekle ya da çocukla keyifle gezebileceğiniz bir yer. Neol pazarlarını gezmek için 1-2 saat yeterli oluyor zaten. Ülkeye yabancı biri olarak dikkat etmeniz gereken konular ise; Noel pazarındaki yiyeceklerin çocuğunuzun beslenmesine uymaması halinde yanınızda taşıyacağın beslenme kutusu olmalı. Ayrıca havanın soğuk, rüzgarlı olması durumunda ki öyle kulakları kapatan bir şapka, rüzgar geçirmeyen bir mont, ayakları sıcak tutacak bir bot. Ebeveyn olarak tedbirli olduktan sonra keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Almanya Noel Pazarı 2019 yazım gidecekler için umarım faydalı olmuştur. Yazımı beğendiyseniz facebook sayfanızda paylaşmayı ihmal etmeyin lütfen.

Diğer yazılarım ve tavsiyelerim için;

İnstagram: @guldennotlar

Ticari fotoğraflarım ve portfolyom için;

Instagram: @gulcanphotography

Hesaplarını takip etmeyi unutmayın lütfen.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir