• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Seyahatlerim

Ankara Gezi Notları

Ankara Gezi Notları

Ailecek gittiğimiz Ankara tatilimizin gezi notları ile karşınızdayım.

Aslında planlı bir gezi değildi. Ama bir çocuğunuz varsa ve ailenin çoğu gurbette ise özlem kaçınılmaz. Halamız da yeğenini çok özleyince biz de fırsatımız varken zamanı değerlendirip aile ziyaretine gittik. İyiki de gittik. Çoçukların mutluluğunu görünce bir arada olmanın keyfi bir başka oluyor.

Ankara şubat ayında beklediğim kadar çok soğuk değildi. Şansımıza orda bulunduğumuz hafta hava çok iyiydi. Yağış da olmayınca gönül rahatlığıyla gezdik dolaştık. Tabi simay izin verdiği sürece. Beni takip edenler bilir, Simay bebekliğinden beri öğle uykusunu dışarıda yaptığı için geleneği her yerde devam ettiriyoruz:) Ankarada da öğle uykuları bir gün hariç hep dışarıda oldu. Aslında bu bizim için iyi. Böylece yürüyüşümüzü yapıp bir kafede oturup sıcak bir şeyler içip bol bol sohbet edebildik eşimle.

Biz bu tatilimizde Batıkent bölgesinde konakladık. Dolayısıyla yürüyerek Batıkent Meydanına gidip bölgeyi ve mekanları keşfettik. Batıkentin kalbi “meydan” da atıyor. Hayat meydanın etrafında dönüyor. Metro durağı, atlantis alışveriş merkezi, hamam, cafeler… ve size gönül rahatlığıyla Atlantis alışveriş merkezine bağlı Kırk Fırın pastanesini önerebilirim.

Teknolojinin imkanlarını kullanarak güzel bir digital menüye sahipler. Bu çok hoşuma gitti çünkü kitap menü kullanmayarak kağıt israfını minimize etmişler.

Birbirinden lezzetli unlu mamülleri aklınızı başınızdan alıyor, aman kendinizi kaptırayın demeyin. Benim için kahve çok önemliydi. Günde bir defa içiyorum ve dışarıda içiyorsam bunun lezzetli olmasını beklerim. Ve kahveleri benden tam not aldı.

Diğer önemli konu ise; çoçuklar için ayrılan bir bölümün olması. Benim listemde çocuk dostu kafeler arasında yerini aldı:)

Eğer her hangi bir organizasyon yapacak iseniz ve bir çok küçüklü büyüklü malzemelere ihtiyacınız var ise adresiniz “suluhan” olmalı.

Suluhan, ulus bölgesinde itfaiye meydanın üst tarıfında. Düğün dernek, doğum, parti vb organizasyonlar için aklınıza gelebilecek ya da gelmeyecek her şey burada.

İsminden de anlaşılacağı gibi, bir hanı alış veriş bölgesine çevirmişler. Burdan çıkıp aşağıya doğru indiğinizde giysi alışverişi yapabileceğiniz dar sokaklarda  sebze-meyve de alabileceğiniz bir pazar sizi karşılıyor.

Bizim gibi jüt, makrome ya da herhangi başka bir ip çeşidi arıyorsanız buraya yakın olan “Urgan pazarı” tam da yeri. Altındağ belediyesinin üst tarafında kalıyor. Bu sıralar makromeye sarmış durumdayım:)

Bir Adanalı olarak Ankara’da nerede kebap yedin diye sorarsanız yine Batıkentte Paşa Kebabı derim. Gerçekten etle aram çok iyi değildir. Ama tatillerde özellikle Adana tatilinde eti, lahmacun ve adana kebabı olarak tüketiyorum. Paşa kebabı da bir o kadar lezzetliydi. Salataları, çiğ köftesi, fındık lahmacunu çok iyi. Biz ortaya karışık söyledik ciğer dışında et menülerinin hepsi çok lezzetliydi.

Ve Ankara’lıların  yakın zamanda edindiği yeni bir sosyal yerleşim alanı Göksu Park’a gittik.

Suni gölet ile yapılmış bir yerleşim yeri. Eryaman’da bulunana Göksu Park havalar güzel olduğunda ormanlık alanında piknik yapılıyor. Düğün fotoğrafçıları dış mekan çekimlerinde buraya çok sık geliyorlarmış. Göletin etrafında yiyecek içeçek mekanları var. Hafta sonu kahvaltılarından dolayı çok dolu oluyor. Bir şeyler yeyip içtikten sonra gölün etrafında yürümek pek keyifli. Göksu parka  sadece otopark ücreti ödüyorsunuz, 0-1 saat ücretsiz sonrası 1 tl.

Ankara’ya bu gelişimde hamama gittik. İyiki de gittik:) Ben ezelden beri severim hamamı. Saunayı daha sık kullanırım  ama hamamın keyfi başkadır. Yine Batıkent Meydanda “Meydan Hamam”ı Ankara gezi notları arasına girdi. Hamam iki katli, bay ve bayan ayrı katlarda. Hamanın temizliği güzeldi. Sunduğu hizmet kaliteliydi. Sadece belli bir ücret ödeyip (gittiğimiz vakit 35 TL idi) hamamı kullanıp yıkanabilirsiniz. Onun dışında kese, köpük, masaj ekstara ücretlendirmeye giriyor.

Son olarak benim tüm yurt dışı ve yurt içi gezilerimde yapmadan dönmediğim  şey; antika pazarlarını gezmek:) Seviyorum hem de çok:)

Ankarada şöyle bir güzellik var; antika pazarları bir derneğe bağlı. Ankara’daki antika pazarları “Anadolu antikacılar derneği” tarafından düzenleniyor. Biz Çay yolu antika pazarına gittik. Her ayın birinci pazarı aşağı ayrancı ki büyük olan pazar bu her ayın üçüncü pazarı da çay yolunda kuruluyor.

Uzun zamandır aradığım her şeyi buldum ve İstanbul’a göre çok daha uygun fiyatlarla alış veriş yaptım.

Biz kızımızla aileden kalan boş zamanlarımızda Ankara’nın tadını çıkarmaya çalıştık ve umarım Ankara gezi notları sizin için yararlı olur.

Sizlerin de Ankara için önerileriniz varsa lütfen yorum kısmına yazın ki okuyan arkadaşlarımız da faydalansın.

 

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir