• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Seyahatlerim

Ayvalık Otel Tavsiyesi – Boutique Ayvalik Pension

Ayvalık Otel Tavsiyesi – Boutique Ayvalik Pension

Her tatili en iyi şekilde değerlendiren ben ve eşim bu seferki kısa yaz tatilimize iki sevdiğimiz bayan arkadaşımızı da dahil ederek hiç gitmediğimiz, merak ettiğimiz Ayvalık’a gittik. Ve öyle planlar yaparak, önceden rezervasyon yaptırarak değil; içimizden geldiği gibi, plansız, ne ile karşılaşacağımızı bilmeden.

Ayvalık’a dört arkadaş sabah saatlerinde vardık. Ayvalık tostları ile karnımızı doyurduktan sonra gezip, fotoğraf çekerek iki gece konaklayacağımız yeri aramaya başladık. Gezmeye denize yakın yerden başlamıştık. Ayvalık’ta dar sokaklarda yürürken eski taş rum evleri dikkatinizi çekiyor. Çoğu restore edilerek butik otellere, pansiyonlara dönüştürülmüş. Biz de hoşumuza giden rum evinden olma pansiyonlara girip müsaitlik ve fiyat bilgisi aldık. Bazılarında yer yoktu, bazıları anormal ölçüde pahalıydı. Ama sonunda bütçe olarak ve konaklama tarihimize de uygun bir yer bulmuştuk. Kavurucu yaz sıcağının altında yorgun düşen bizleri Boutique Ayvalik Pension’nun sahibi Fulya Hanım  o kadar güzel ve samimi bir şekilde karşıladı ki anlatamam:)

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, Türk Kahvesi ikramı

Fulya hanım yorgunluğumuzu görünce bizi küçük, sevimli terasına davet edip soğuk su ve akabinde lezzetli türk kahvelerinden ikram etti.

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, teras

Tabi türk kahvesi muhabbeti koyulaştırdı; Fulya hanımın samimiyeti, ortamın güzelliği ve bize uygun odalarının olması sonucu biz burada konaklamaya karar verdik. Evet, konaklamak için Boutique Ayvalik Pension’ unu seçmemizin birinci sebebi, Fulya Hanımın samimiyeti, davranışındaki güzelliğiydi ama diğer yandan bu pansiyonda tipik taş rum eviydi. Ve çok ferah,  özenli dizayn edilmişti.

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, odalar

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, odalar

Boutique Ayvalik Pension, 2 katlı 5 odası olan bir yer. Odalar oldukça renkli, yöresel perdeler ve pikeler kullanılmış. Odaların duvarlarını antika kaftanlar süslüyor. Her oda kendine özgü dekoruyla size huzur veriyor. Biz 4 kişilik, kendi banyosu olan bir odada konakladık. Pansiyon oda+ kahvaltı şeklinde hizmet veriyor. Lokasyon olarak her yere yakın, barbaros caddesinde bulunuyor.

Boutique Ayvalik Pension’un ortak kullanım alanı olan o güzelim şirin terasının yanı sıra birinci kattaki  kahvaltı ve oturma alanı en çok sevdiğimiz, en güzel sohbetlerin yapıldığı, en keyifli kahvelerin içildiği yerdi.

 

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, yemek masası

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, kahvaltı salonu

 

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, bakonda kahvaltı

Gerçekten kendi evinizdeymiş gibi hissettiğiniz huzurlu, sakin bir yer. Pansiyonun bakımı ve dekoruyla sahipleri Fulya Hanım ve Şenel Bey ilgileniyor. Yaz kış açık olan pansiyonda her gittiğinizde yeni bir renk, yeni bir tat, yeni bir dokunuş görebilirsiniz. Çünkü burası onların evi gibi değil onların evi. Her neye dokunuyorlarsa aşk ile yapıyorlar. Bunu dekorda da, verdikleri hizmette de ve lezzetlerinde de görebiliyorsunuz.

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, kahvaltı

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, kahvaltı

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, kahvaltı

Ayvalık – Boutique Ayvalik Pension, kahvaltı

Bu lezzetlerin hepsini Fulya Hanım kendisi yapıyor. Kahvaltıda sunduğu ekmeği de kendisi yapıyor. Her şey organik ve lezzetli. Her sabah kahvaltıda kendi hazırladıkları sos, zeytin, reçel, marmelat, ekmek dışında sıcak bir şey de çıkıyor. Kahvaltı fazlasıyla çeşitli. Eğer vegan iseniz ya da gluten hassasiyetiniz varsa daha önceden haber verildiği takdirde hazırlıklar size göre yapılıyor. Ayrıca beğendiğiniz lezzetlerin kavanozlanmış halini satın alabiliyorsunuz.

Ayvalık’taki Boutique Ayvalik Pension’un fiyat aralığı yüksek sezonda ve kış aylarında farklılık gösteriyor. Kışın yemek salonunun olduğu yere kuzine kuruluyor. O da ayrı bir güzellik. Deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Biz tatil yaparken, yeni yerlerin ve tatların keşfiyle beraber yeni insanlar tanımayı ve kazanmayı çok seviyoruz. Kısa, biraz da yorucu bu tatilin en güzel yanı; bu insanları tanımak, kahvelerini içmek ve güzel sohbetler etmek oldu. Yolu düşen herkese tavsiye ediyorum. Eğer sizlerin de Ayvalık ile ilgili tavsiyeleriniz var ise; aşağıya yorum olarak bırakırsanız sevinirim.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz