• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Yeme-İçme

Badem Posasından Kraker Tarifi

Gıda artığı olarak görülen malzemelerden neler yapılabilir?
Ben mutfak idaresini iyi bilen bir annenin çocuğu olarak büyüdüm. Büyüdüğüm ev; bir süreliğine inek olan, tavuk besleyen, ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak küçük bir bahçesi olan bir evdi.
Bir süt ile neler yapılabileceğini, o sütten kaç çeşit gıda çıkarabileceğimizi küçük yaşta öğrendim. Hevesliydim. Annem mutfaktaysa benim için şenlik başladı demekti. Hep onu izler elinin altından ayrılmazdım. Şimdiki halim o zamandan belliymiş:)

Hayatım boyunca mutfakta malzemeleri idareli kullanmayı bildim. Dünya üzerindeki açlık ve sefalet oranı yükseldikçe ben evde-mutfakta sıfır atık yaşama çabalarımı arttırdım.
Her zaman ihtiyacım olan malzemeyi satın alırım. Eğer fazlaysa ve bozulacağını biliyorsam mutlaka temizler, hazırlar buzluğa kaldırırım.
Meyvelerin çürümesine izin vermem anında smoothie ya da Simay’a dondurma yaparım.
Bozulacak-dökülecek kadar yemek yapmam.. Taze taze o gün yetecek kadar yapmaya özen gösteririm.
Yemek yaparken, örneğin taze kabak ya da patlıcan yemeği yapıyorsam içlerini mutlaka değerlendiririm. Kabak mücver kesinlikle yapılır.

Günümüzde gıdanı korumak artık çok daha önemli. O yüzden yaratıcılığınızı da kullanarak mutfak gıda israfını korumalısınız.

Badem sütü yaparken elimizde kalan badem posası ile ne yapıyoruz peki?
Benim vazgeçilmez tarifim; kraker. İnanılmaz lezzetli oluyor. Ben çok seviyorum. Ve malzemeler tamamen size kalmış. Damak tadınıza göre mevcut malzemeleri bir araya getiriyorsunuz. İster vegan, glutensiz ister yumurta kullanarak daha farklı tarifler deneyebilirsiniz.


Ben ne kullandım;
Badem sütünü yaptıktan sonra elimde kalan posayı bir kaba alıyorum.
Yumurta kullanmadığım için onun yerine öğütülmüş keten tohumu ya da chia tohumu ıslatıyorum. Bir yemek kaşığı tohuma üç yemek kaşığı su ekleyip jelleşmesini bekliyorum.
Daha sonra kaba aldığım posanın içine ekliyorum.
Malzemenin yumuşak ya da katı durumuna göre bitkisel un ekliyorum. Bu genellikle bir ya da iki yemek kaşığı oluyor. İstediğiniz marka bitkisel un kullanabilirsiniz.
Ardından iki yemek kaşığı kadar zeytin yağı ekledim.
Birer tutam tuz, karabiber, kekik ve tohumlardan isterseniz kabak çekirdeği, ay çekirdeği, susam, çörek otu ekleyebilirsiniz.
İyice karıştırıp yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine eliniz ile ince olacak şekilde açıyorsunuz.
Sonra fırına sürmeden istediğiniz şekilde nazikçe kesin.
Daha önce ısıtılmış fırında 200 derecede yaklaşık 20 dakika pişirin. (Üzeri kızarınca çıkarabilirsiniz)
Soğumaya bırakın.
Taze kalması için kapalı bir kaba alın.

Afiyet olsun.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments