• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Gül´dennotlar

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Bir kadın olarak aile olmaya karar verdiğimizde ve hatta hamile kaldığımızı öğrenince birçok konu hakkında araştırma yapmaya başlarız. Ben de bu süreçte bebeğimi kitapla ne zaman ve nasıl tanıştırmalıyım, hangi kitapları almalıyım, sonrasında çocuğuma kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırırım gibi konuları fazlasıyla araştırdım. Ve öğrendiklerimi uyguladım. Şimdi Simay 2,5 yaşında ve her akşam uyku öncesi kitaplarımızı düzenli bir şekilde okuyoruz.

Peki bu çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Biz bu alışkanlığı nasıl kazandık?

Birçok uzmana göre bebekler 6.ayından itibaren kitapla tanışmalı. Bazılarına göre de anne karnındayken başlanmalı. Ben de o karnımdayken nasıl müzik dinlettiysem kitap okumaya da o karnımdayken başladım.
İlk kitabı olarak Jane Foster’ın “Siyah-Beyaz” kitabını aldım. Yaklaşık 6 ay boyunca düzenli olarak her gün o kitabı inceledik ve okuduk.

Kitabın karton kapak ve sayfalarının kalın olması kitabın ömrünü uzatıyor benden söylemesi:) Çünkü bir süre sonra kitabı ağzına götürüp ona diş kaşıyıcısı muamelesi yapıyorlar:)
Bebekler ritmi sevdikleri ve düzene hızlı adapte oldukları için her gün kahvaltısından sonra karnı tok, altı temiz, algısı yüksek iken kitaplarını düzenli okudum. O huzursuzken hiç öyle şeylere girişmedim.
Sade, anlaşılır, resimli, az yazılı sayfaları tek tek çevirip ona gösterdim. O sayfadakileri hikayeleştirip ona masal gibi anlattım ama en önemlisi ses tonumun sakin olmasına özen gösterdim.
0-12 ay kitaplarına ek olarak dokunduğunda ses çıkaran bez kitaplar ekledim. Ben Pinterestte araştırıp ona anne yapımı “duyusal kitap” yaptım.
6. ayından sonra oturmaya başladığında oyuncak sepetinde çeşitli eğitici oyuncaklarının yanı sıra küçüklü büyüklü, karton-bez kitaplar bulundurdum. Evde ulaşabileceği yerlerde hep bir kitap olmasına özen gösterdim. Fotoğrafçı bir anne ve baba olarak çok fazla fotoğraf dergisi var evde ve hepsi Simay’ın ulaşabileceği yerlerde. Şimdi halen gün içinde gider sayfaları çevirir ve ödüllü fotoğraflara uzun uzun bakar.
Mutfakta çok vakit geçirdiğim için Simay emeklemeye başladığında mutfaktaki alt çekmecelerimden birini boşaltım onun sevdiği bir kaç oyuncak ve kitap yerleştirdim. Böylece onu yine kitapla buluşturmuş oldum.

Odasını Montossori tarzı döşedim. Kitaplığının biri kapısının arkasında ve şimdilik belli raflara kendisi ulaşıyor istediği kitabı alıp okuyor. İkinci kitaplık olarak bir sandığı var,o zaten hep yerde ve her daim elinin altında.
Onlar için kitaplarının ulaşılabilir olması çok önemli.
Ayrıca ben hep onun yanında kitap okudum ve halen okuyorum. Tabi ki başlarda uzun soluklu olmuyor ama zamanla anlıyor ve öğreniyor. Ben kitap okurken o da kitabını inceliyor. Amacımız da onlara rol model olup uzun vadede kitap alışkanlığını kazandırmak değil mi?
Sabırla ve düzenli bir şekilde okumaya devam ederseniz bu alışkanlığın kendisini mutlu ettiğini görecek ve benimseyecek.
Okuyacağı kitapları kendisinin seçmesine özen gösterin. Her akşam o seçiyor biz okuyoruz.
Aldığımız her kitabı sevmiyor tabi ama onu gözlemlediğimde zamanla neye ilgi duyduğunu hangi kitabı sevdiğini görebiliyorum. Uzun bir süre de o kitaba takılı kalıyoruz. Ta ki kendisinin ilgi alanı değişene kadar.
Siyah-Beyaz kitaba ek olarak yine jane Foster’in “Renkler”, “1 2 3” ve “Şekiller” kitaplarını ekledim.
6. ayından sonra “Tavşancan ile Faresu ” serisini okumaya başladık halen müptelası:). Bunun yanı sıra iş bankası yayınlarının “hareketli kitaplar” serisi ile keyifli vakit geçirdi. Parmaklarını çalıştırarak ince motor gelişimine katkı sağladı. Yavaş yavaş konuşmaya başlayınca Remzi Kitabevinin “ilk 100 sözcük” kitabının küçük boy, karton kapak olanı temin ettim.
Simay kendi evinin dışında ikinci olarak babaannesinin evinde vakit geçirdiği için kitap konusundaki düzenimi oraya da kurdum.
Günlük rutinlerimiz de diğer dikkat ettiğim nokta ise; çantamda her daim onun için bir adet oyuncak, kitap, çizim defteri ve minyatür boya kalemi kutusu taşımak.Bu benim için ilk yardım kiti gibi bir şey.

Bir çok yayın evi web sitelerinde yaşlara göre kitap önerilerinde bulunuyor. Almadan önce onları inceleyebilirsiniz. Şimdilik yılda ortalama 3 defa toplu sipariş veriyorum.
Siparişimi vermeden önce uzun araştırma yapıyorum. Ödüllü kitaplara , ödül almış çizimlere bakıyorum. Yaşına ve algısına göre konuları dikkate alıyorum. Bu şekilde uzun listemi oluşturduktan sonra sipariş veriyorum.
Herkes büyük bütçeler ayıramayabilir ve bir çok insan o daha çocuk ne anlar da diyebilir. Ama işte öyle değil. Çocuklarımız dünyayı o kitaplarla, oradaki resimlerle keşfediyorlar. Görsel hafızaları, kelime dağarcıkları gelişiyor. Az da olsa bir tane de olsa kitap alın,takas yapın,ödünç alın ama alın. Çocuklarımız kitap okuma alışkanlığı kazansın.

Benim kendi çocuğuma kitap okuma alışkanlığı kazandırma yolculuğum bu şekilde.
Umarım size de faydası olur.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments