• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Gül´dennotlar

Corona Günlükleri – Kazanılan Farkındalıklar

2020 corono virüsü Türkiye’de, Corona Günleri Nasıl geçiyor?

Corona, Covid-19, Pandemi virüsü ayladır içimizde yaşıyor ve tüm Dünya’ya hakim. Dünya 2020’ye global bir virüs ile merhaba dedi ve halen onunla zaman akıp gidiyor. Peki bu süreç bizleri nasıl etkiledi, etkiliyor?
Maddi-Manevi tüm dünya ülkeleri bu durumdan etkilenmiş durumda. Ben ülkeler arası herhangi bir kıyaslama ya da bu süreçten etkilenme seviyemizi konuşmaktan ziyade yaşadığımız bu süreci nasıl algılayıp, zamanı nasıl kullandığımız konusunda bireysel bir değerlendirme yapmak istiyorum. Ve tüm Dünya’yı saran bu salgın uzun bir süre daha devam edeceği için korunmak adına evde kaldığımız bu süreçte bir yazı dizisi paylaşmak istiyorum.
Bunlardan ilki; Corona günlerinde kazanılan farkındalıklar.

Her zaman şükrün bilincinde olan bir insandım. Ama bazen sahip olduğunuz durumun daha kötüsünü görünce kendi durumumuzun farkına varırız ve şükrederiz. Fakat bu süreç bana yeni bir güne başlaya bildiğim her günüm için, aydınlığa uyanıp geceye huzurla uyuyabildiğim her gece, gülebildiğimiz her an, sağlığımızın yerinde olduğu her gün, İstanbul gibi büyük şehirde değil de Alanya’da nefes alabildiğimiz için gün içinde defalarca şükrediyorum. Bu durumda farkında ve kabulde olmak ve buna şükretmek insanı psikolojik anlamda olumlu etkiliyor.

Aslına bakacak olursak “İsyan etmek” konusu benim için yolculuğu uzun bir eylem. Çok küçük yaşlarda aile bireylerini kaybetmeye başlayan biri olarak isyan ile tanışmamız uzun yıllar öncesine ait. Ölüme isyan, ölüme veda, ölümün yasını tutmak-tutabilmek, maddi zorluklar, zor yaşam koşulları, yalnızlık, terk edilme duygusu… bu liste uzadıkça uzar. Burada benim için önemli olan bu süreci en az psikolojik yarayla atlatmış olmam. Sonuçta zaman akıyor ve siz büyüyorsunuz, olgunlaşıyorsunuz. Hayata olan sevgim beni hep canlı kıldı. Ve toparlanmam daha hızlı oldu. Yani en azından ben öyle olduğunu düşünmüşüm. Bu süreçte fark ettim ki; isyan etme nedenlerim değişmiş ama kendisi halen dilimde, fikrimde.
Üzüldüm!
Gerçekten olaylara, hayata bu kadar yıkıcı bakmak beni üzdü.
Neden? dedim.
Yine neden başa sarmıştık?
Düşününce (ki bu süreç bu eylemler için biçilmiş kaftan) An’da kalmak, akışta olmak yerine ben kendimi hayatın koşuşturmacasına kaptırmış gidiyorum. Haliyle yorgunluk, hırs(kontrollü hırs diyelim), bir şeyi başarabilme, değer görme duygusu derken iş raydan çıkmış. Küçücük ters giden bir durumda başlamışım isyana. “Denge” diye bir şey kalmamış. Halbuki denge her zaman en büyük güçtür.
Dön bir bak neden olmuyor ya da o olay neden seni buldu. An’da kal, gözlemle ve yorumla.
Bu süreç benim daha bilinçli olmamı sağladı. Çünkü her ifade, duygu ve eylem sahibine aittir. “Ne ekersen onu biçersin” atasözü de bu olayı çok güzel özetliyor. O yüzden hayata isyan etmek yerine içime dönüp düşüncelerimi yokladım, davranışlarımı yorumladım ve en önemlisi ağzımdan çıkan sözleri düşündüm. Çünkü sözler olayların kaynağı.
Corona günlerinde Olayları kabul etmeyi, sindirmeyi ve izlemeyi öğrendim.

Evde kaldığımız bu corona günlerinde daha çok düşünme fırsatım oldu. Düşündükçe gördüm ki; kendime çok yükleniyorum. Evet bir anne olarak, kadın olarak, birey olarak çok fazla mücadele ediyormuşum. Kişisel başarılarım için, kızımızın sağlıklı büyümesi için, mutlu bir kadın olmak için durmadan çalışıyormuşum. Bunu dengelemek gerçekten çok önemli ve zor. Bazen çok güzel başara biliyorken bazen de kilometrelerce maraton koşmuş koşucunun nefes nefese kalması gibi bir haldeyim. Durumu bu seviyeye getirmeden dengelemeye karar verdim. Aslında bu durumda bir önceki paragrafta anlattığım farkındalıkla alakalı. Olmuyorsa olmuyor. Kendime zorlama, akışa bırak demeyi öğrendim. Her şeye, herkese yetemezsin. Her şeyin bir sırası var. Kendime sabırlı olmayı hatırlattım.

Bunlar benim corona günlerinde kendime itiraf ettiklerim, hatırlattıklarım ve kazandığım farkındalıkların bir kısmı.
Hepimiz biliyoruz ki; yaşadığımız hiç bir olay nedensiz değil.
Hayatı bunun bilinci ile farkındalıkla yaşamak dileğiyle…

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janset VURDUM
Janset VURDUM
1 yıl önce

Teşekkür ederiz🙏

Janset VURDUM
Janset VURDUM
1 yıl önce

Teşekkür ederiz 🙏