• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Seyahatlerim

DİBEK KAHVESİ – ŞAKİRİN YERİ

Eşim ve iki arkadaşımızla beraber çalışan insanlar olarak bayram tatilini değerlendirmek istedik ve 4 günlüğüne İzmir ve Ayvalığa gittik. Tabi bizimkisi biraz delilikti:) Alanya’dan kalkıp bu kadar kısa süreliğine bu yerlere gitmek fazlasıyla yorucu oldu ama değdi. Açıkçası çalışırken çok fazla alternatifiniz de olmuyor. O yüzden yorucu da olsa izinleri iyi değerlendirmek lazım:)

Bir kahve sever olarak arkadaşlarla İzmir’e gittiğimizde Meşhur Şakir’in Dibek Kahvesini içmeden geri dönmek de olmazdı😊

 

Dibek kahvesi tükenmekte olan bir gelenek.Türkiye’de belli başlı yerlerde içilebiliyor, onlardan biri de Şakir’in yeriydi.

Yeri,Foça’da Kozbeyli köyünde.Biz Aliağada konakladığımız için arabayla yaklaşık 25 dakika sürdü.Eğer izmir’den Kozbeyli’ye gitmek isterseniz aracınızla ortalama 55 km, yaklaşık 1 saat 10 dakikada oraya varabilirsiniz.

Şakir’in yerinde sadece kahve değil kahvaltı servisi de yapılıyor ama biz kahvaltımızı yine Kozbeyli’de menemeni ve ege otlarıyla ünlü gözlemesi ile Kozbeyli sofrasında yaptık.

 

Kahvemizi de Şakir’in yerinde içtik iyi ki de öyle yapmıştık çünkü inanılmaz kalabalıktı,sadece kahve içmek için sıra beklemek zorunda kaldık😊

 

Şimdi gelelim asıl konumuza,aslında ben ilk defa orada gördüm “dibek” denilen şeyi ve dolayısıyla neden dibek kahvesi denildiğini anladım.Dibek,birazdan fotoğraflarda da göreceğiniz üzere havana benzeyen ama daha büyük taştan içi çukur şey.Eski zamanlarda tahtadan da olabiliyormuş ve sadece kahve değil tahıl öğütmek için de kullanılıyormuş.

 

İçine dökülen kahve tokmağa benzeyen uzun demir parçasıyla incecik olana kadar eziliyor.Şakir abi bu yöntemle öğütülen kahvenin koyu kıvamlı olduğunu söylüyor.

 

 

Dövülen kahve elekten süzülüyor.

 

Ve burdan elde edilen kahve türk kahvesi gibi pişiriliyor.

 

Fazlasıyla zahmetli ama bir o kadar lezzetli olan kahvemi Şakir abinin ellerinden içiyorum.

 

Eğer Kozbeyli’den kendinize ya da sevdiklerinize hediye almak isterseniz hemen Şakir’in yerinin arkasında bulunan Çingene Antik evini ziyaret edebilirsiniz.Sahibi çok kibar olan bir hanımefendi. Dünyanın her bir yanından aldığı parçalarla döşemiş olduğu dükkana eminim sizlerde hayran kalacaksınız.

 

Bu arada Kozbeyli’ye kadar gelmişken Foça’yı da göreyim derseniz,arabanızla Foça 5 km yaklaşık 10 dakika,eski foça 15 km yaklaşık 25 dakika sürüyor.Bilginiz olsun😊

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz