• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Yeme-İçme

Ekmek Üstü Kahvaltı-3

 

Ekmek Üstü Kahvaltı-3

Hani bazı sabahlar uyanırsınız, açsınız ama canınız bir şey istemiyor. Açsınız ama ne yiyeceğinizi bilmiyorsunuz. İşte ben o zamanlar sevdiğim lezzetleri sevdiğim ekmeğin üstünde buluşturuyorum. Yanında kahve ya da limonlu yeşil çay beni kendime getiriyor. Özellikle henüz uyku düzeni oturmamış bir bebeğiniz varsa bu pratik kahvaltıya da kahveye de çok ihtiyaç duyuyorsunuz.

Bloğumu ilk açtığımda yaptığım seri buydu; ekmek üstü kahvaltı serisi. O vakit avokado mideme dokunmuyordu ve haftanın bir kaç günü farklı versiyonlarını tüketiyordum. O yüzden bloğumda bol bol avokadolu tarifler bulabilirsiniz. Ta ki hamileyken midemi bulandırdığı güne kadar. Malesef şu an tüketemiyorum. Avokado yeyince midem ağırıyor, bulanıyor. Bu kadar faydalı bir besinin tüketememek beni ayrıca üzüyor. İnsan şeker, tuz, kötü karbonhidrat vb ürünlerin zararlarını biliyor bir şekilde azaltıp vücuduna almamayı kabul ediyor. Ama işte böyle lezzetli ve yararlı bir sebze-meyveye alerjinin olması ister istemez insanı üzüyor.

Sizleri bilmiyorum ama ben ekmek üstü tarzı yemeyi çok sevdiğim için sürekli farklı tarifler deniyorum.

En son keşfettiğim lezzetli bir ikili de Pancarlı humus ve yumurta. Kesinlikle çok uyumlu oldular.

Ekmek Üstü Kahvaltı

Bir önceki yazılarım da pancarlı nohutlu humus tarifim var.

İsterseniz buradan da http://www.guldennotlar.com/pancarli-nohutlu-humus-tarifi/ direk okuyabilirsiniz.

Ekmek Üstü Kahvaltı

Zaten elinizin altında her daim hazır humus varsa işiniz daha kolay. Ben her yaptığımda kendimce iki ölçü yapıyorum. Ayırdığım bir kabı buzluğa atıyorum. Tekrar  ihtiyaç duyduğumda bir gece önceden buzluktan çıkarıyorum. Ve böylece sabah kahvaltım hazır olmuş oluyor.

Ekşi maya ekmeğiniz varsa kahvaltınız daha lezzetli olacak şimdiden söyleyeyim. Kızarmış ekmeğin üzerine pancarlı humus sürüyorum üzerine itinayla pişirdiğim yumurtayı  koyuyor ve yeşil taze soğan ekliyorum. Bence yeşil soğan mutlaka olmalı çünkü onun tamamlayıcı lezzet olduğunu düşünüyorum. Ve acı pul biber ekleyerek ekmek üstünü tamamlıyorum.

Bir dilim fazlasıyla doyurucu ve uzun süre tok tutuyor. Kısa ama vitaminli ve doyurucu bir kahvaltı yapmış oluyorum.

Sizin pratik kahvaltı olarak öneriniz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Böylece okuyucalara da fikir olur.

Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

 

 

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir