• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Seyahatlerim

Isparta Kuyucak Lavanta Kokulu Köy

Isparta Kuyucak  Lavanta Kokulu Köy

Kuyucak, Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı bir köy. Türkiye’nin Lavanta ihtiyacının %93’ü buradan karşılanılıyor. Son zamanlarda bizim gibi fotoğrafseverlerin yoğun ilgi gösterdiği Kuyucak köyü Kaymakamlığın “Gelecek Turizmde” projesiyle destekleniyor. Özellikle bu yıl bir çok tur şirketleri Türkiye’nin her yerinden günü birlik ya da 1 gece 2 günlük turlar düzenlemeye başladı. Bölgenin tanıtımını yapmak ve bilinirliğini arttırmak için ünlü bloggerlar, instagram fenomenleri köye davet edildi. Bu şekilde Lavantaların Ağustos ayındaki hasat zamanında kadar ki sürede bölgenin tanıtımı yapılmış oluyor.

Kuyucak, Lavanta Kokulu Köy

Biz de Alanya’dan AFSAK ailesi olarak yaklaşık 20 kişilik bir grupla 2 günlük bir program çizerek Isparta Kuyucak lavanta kokulu köy’e gittik.

Bölgede küçük ev pansiyonlar var. Yoğun zamanda yer bulmak biraz zor tabi, gitmeyi düşünüyorsanız daha önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Biz en yoğun zamanda 2 günlüğüne gittiğimizden ve sayıca fazla olduğumuzdan dolayı kamp kurma alternatifini seçtik. Ve “kadın girişimciler üretim ve işletme kooperatifi”nin bahçesinde kamp kurarak hem gün batımında hem de gün doğumunda fotoğraf çekme şansını yakaladık. İşimiz fotoğraf olunca zaman dilimi de önem kazanıyor.

Kuyucak, Lavanta kokulu köy, gün batımı

Kuyucak, Lavanta kokulu köy, gün batımı

Kadın girişimciler üretim ve işletme derneği “Gelecek Turizmde” projesiyle desteklenen ve ilk oluşumda 16 kişi ile var olan bir kooperatif. Kadınlar canla başla gece gündüz, kendi aralarında iş bölümü  yaparak çalışıyorlar. Köye gelen misafirleri ağırlamak için sabah kahvaltı ve akşam yemeği çıkarıyorlar. Bununla beraber kooperatifte lavantalı türk kahvesi içebiliyor,  lavantalı dondurmanın tadına bakabiliyorsunuz. Fakat geçen yıl 16 kadın girişmci ile kurulan kooperatif bu yıl 6 kişiyle devam ediyor. Orada konakladığımız için bu yorgun ve sürekli çalışan üreten kadınlarla sohbet etme şansımız oldu ve bu durumdan dolayı zorlandıklarını üzülerek söylediler. Evet köyün tanıtımı özellikle bu yıl hız kazandı ve önceki yıllara göre ziyaretçi sayısı hızla artıyor. Durum böyle olunca birlik beraberlik duygusu yerini yine bireyselliğe bırakıyor. Bu duruma açıkçası bizde çok üzüldük. Genel sorunumuz olan bireyselciliğin önüne geçilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Kuyucak, lavanta kokulu köy

Bölgeye en uygun ziyaret dönemi, 25 Haziran- 25 Temmuz. Daha sonra 26 Temmuz itibariyle 15 Ağustos’a kadar hasat dönemi başlıyor.

Ben bir daha gidecek olsam köyde daha çok vakit geçiririm. Çünkü benim için söz konusu fotoğraf olduğundan gün doğumu ve gün batımını yakalayabilmek, uygun saatlerde köyü dolaşıp fotoğraf çekmek için geniş zamana ihtiyacınız var. biz konaklamalı gitmemize karşın köyde dolaşma saatleri öğle sıcaklarına denk geldi. Fotoğrafik açıdan uygun olmasa da gezip, insanlarla sohbet etme şansımız oldu.

Isparta-Kuyucak, lavanta Kokulu Köy

Isparta-Kuyucak, lavanta Kokulu Köy

Peki köye gidince ne alınır?

Öncelikle şunu söylemeliyim; kuru, eğimli tarlalara uyum sağlayan bu lavantalar pek bereketli:)

Lavantadan sabun, kolonya, duş jeli, yağ, süt, kahve, lavanta suyu, kurabiye, kek, dondurma,bal üretilebiliyor. Ben çoğunu deneyimledim, sizlere de tavsiye ederim.

Bol bol fotoğraf çektirdikten sonra alış veriş yapmadan dönmedik tabi:)

Isparta-Kuyucak, lavanta Kokulu Köy

Isparta-Kuyucak, lavanta Kokulu Köy

Isparta-Kuyucak, lavanta Kokulu Köy

Lavanta bahçelerini görüp, fotoğraf çekmek için Fransa provence bölgesine gitmeden önce ülkenizdeki güzellikleri, bu doğal zenginlikleri keşfedin derim. Ben lavanta tarlalarında gezerken kokudan mest oldum.

Biz Alanya’dan yola çıkarak  Manavgat-Antalya’ya gelmeden önce Isparta yoluna girdik. Isparta’ya gelmeden önce Burdur iline bağlı Ağlasun ilçesinde kısa bir mola verdikten sonra Ağlasun’unun 7 km kuzeyinde dağın yamaçlarındaki Sagalassos Antik kentine gidip, kenti dolaştık. Müze kartı ya da İş Bankası Maximum kartı ile kente giriş yapabiliyorsunuz.

Sagalassos Antik Kenti

Burayı dolaşma saatimiz öğle sıcağına denk geldi. Gruptaki eczacı arkadaşlarımız temkinliydi, yanlarında güneş koruyucu getirmişlerdi. Bizim kurtarıcımız oldular. Sizlere de tavsiyem güneş koruyucunuzu, şapkanızı ve suyunuzu eksik etmeyin.

Dönüş yolunda ise; lavanta köyünden çıktıktan sonra yolda Yeşilova ilçesinden durduk. Buranın tostu meşhurmuş, karnımızı doyurduktan Salda Gölü’ne uğradık. Türkiye’nin maldivleri dedikleri yerde yüzme molası verdik. Suyu sodalı ve bu yüzden kumu beyaz. Özel bir göl. Isparta’ya  kadar gelmişken buralara uğramadan gitmeyin derim. Burası içinde önerim; mutlaka güneş koruyucunuz olsun. Şansınız varsa yanınızda şemsiye de bulundurun çünkü güneş çok yakıcı.

Salda Gölü

Salda Gölü’nden çıkıp Korkuteli üzerinden Alanya’ya geri döndük.

Sizler de gidecek olursanız şimdiden bol keyifler diliyorum.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz