• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Yeme-İçme

İştahlı Çocuklarda Nelere Dikkat Etmeliyiz? Pancarlı Waffle Tarifi

İştahlı Çocuklarda yemek düzeni nasıl olmalı, menülerini hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?
Kızım Simay çok iştahlı bir çocuk.  Ek gıdaya başladığımızda her şey çok güzel ve keyifli ilerliyordu. Porsiyon kontrolü sağlayabiliyordum. Hatta özellikle iki yaş itibariyle iki öğün arasında geçen zamanın minimum 3 saat olmasına özen gösteriyordum.
Bu konuyla ilgili çocuk doktorumuzun görüşü de aynı yöndeydi. Çocuk doktorumuz, 3 yaşındaki bir çocuğun iki öğün arasında dört saat geçmesi gerektiğini öğrenebileceği yaş demişti. Ben de en başından beri buna özen gösteriyordum. Çünkü beslenmenin bir davranış şekli olduğunu, temellerinin daha bebeklik döneminde tamamlayıcı gıdaya başlarken atıldığını biliyordum.
O yüzden ek gıdaya başlarken meyve ile değil sebze ile başladım. Meyveye 1.5 ay sonra başladım. (Meyve şekeri de küçümsenmemeli)Benim kızım yemek yemeyi seviyor ve ben ne hazırladıysam, pişirdiysem yedi. O yüzden rafine ürünler kullanıp insülinini yükselterek sık acıkmasını engellemek adına  yaptığım her yemeğin sağlıklı olmasına özen gösterdim. Bunun için;

-Rafine şekerden uzak durdum. 

-Balı belli bir yaşa kadar yedirmedim. Halen yüzde yüz güvenmediğim bir yerdense kullanmıyorum.

-Pekmeze dahi 1.5-2 yaş arasında başladım. 

-Glüteni kontrollü tüketmesine özen gösteriyorum bu durum ailenin diğer üyeleri için de geçerli. Evde genellikle bitki bazlı unlar kullanıyorum (Çiğ karabuğday unu, nohut unu, badem unu, hindistan cevizi unu, mercimek unu, keçiboynuzu unu)

-Evde normal pirinç yerine basmati ve kahverengi pirinç kullanıyoruz.

-Paketli gıda hassas noktamız. Aklı erdiğinden beri onun sağlığımıza zararlı olduğunu bir çok ürünü kendimiz evde daha sağlıklı yapabileceğimizi anlattım. Ve şu an bunun farkında. Tabi arada kaçamaklar oluyor onu da daha sağlıklı ürünlerle çözmeye çalışıyorum. Ama bu konuda şuna açıklık getirmek istiyorum; ben bunları yaparken ve kızıma bu durumu açıklarken baskı yapmadan, anlamasını sağlayarak daha önemlisi ona örnek olarak gerçekleştiriyorum. Mesela evde glüteni kontrollü tükettiği için dışarıda misafirlikte normal makarna yemesine izin veriyorum. Baskılamıyorum.  Örneğin bir pilav ya da patates yemeğinin yanında ekmek yenilmemesi gerektiğini en başından beri anlatıyorum. Ve bunun farkında. Önünde paketli gıda yemiyoruz. Yiyen birini görünce bize yanlış olduğunu söylüyor:)

-İştahlı ya da iştahsız fark etmez yemek saati düzeni beslenmede önemli bir konu. Kahvaltı saatlerimiz erken ya da geç olabiliyor ama burada önemli olan konu, güne kahvaltıyla başlaması gerektiği. Öğleyin acıktığında meyve değil öğle yemeği yemesi gerektiği. Akşam yemekten sonra hiçbir şey yememesi gerektiği. Şimdi yaz dönemindeyiz ve günler uzadığı için bazen akşam yemeğinden sonra meyve isteyebiliyor. Ve dikkatini dağıtarak kişisel temizliğini yapmaya gidiyoruz akabinde uykuya hazırlanıyoruz.

Ve benim, en başından beri kızımda en çok zorlandığım konu sürekli bir şey istemesi. Yemek masasından yeni kalkmamız hiçbir şeyi değiştirmiyor hemen ardından yiyecek bir şeyler istiyor. Hep istiyor:) Ve doktorumuzun da söylediği şey tok olduğundan eminseniz aradan 4 saatin geçmesi gerekiyor. Ben de hemen aktiviteyle, oyunla, sohbetle dikkatini dağıtıyorum. Çoğu zaman öğle yemeğine kadar bir şey yememeyi başarıyoruz. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında meyvemiz oluyor.

-Burada önemli olan sizin bilinciniz, ,istikrarlı oluşunuz ve sabrınız. Çünkü çocuklar her daim şansını deniyor. Bir şeyi bıkmadan usanmadan defalarca söyleyebiliyor ki Simay böyle bir çocuk. Bazen yorgun olabilirsiniz, sabrınız olmayabilir, işiniz olabilir yine de yılmayın. Ben bazen çok zorlanıyorum. Ama eğer ipleri salarsam o küçücük midesini büyüterek belki ileride obezite olma olasılığının temellerini atmış olacağım. Çocuklarımızın sağlığı için yılmak yok. Bunun da bir süreç olduğunu unutmayın.

-Diğer önemli konu; tatlı ve şeker ile ödül verme.  Sevginizi göstermenin birçok sağlıklı yolu var. Çevrenize de bunu aşılayabilirsiniz. Ailelerimiz Simay’a sevdiği meyveleri satın alıyor. Bahçesinde badem , ceviz olan onları getiriyor. Balık avlayanlar balık getiriyor. Niye, çünkü ailelerimizden bunu rica ettik. Şeker bir yetişken için bile felaket kaldı ki çocuklarımızın küçücük bedenlerine bunu yapmak ilerisi için büyük bir tehlike.

Tüm öğünlerinde yemek tabağını hazırlarken sağlıklı olmasının yanı sıra renkli ve yaratıcı olmasına dikkat ediyorum.
Kahvaltı için Pancarlı waffle tarifi;

Malzemeler;
*1 su bardağı bitkisel süt ya da tercih ettiğini herhangi süt
*1/2 fincan püre haline getirilmiş pancar
*2 çay kaşığı elma sirkesi
*1 çay kaşığı vanilya özü
*2 su bardağı tam buğday unu
*2 çay kaşığı karbonat limon ile aktive edilmiş
*1 çay kaşığı tarçın
*2 yemek kaşığı eritilmiş Hindistan cevizi yağı ya da ghee yağı

Yapılışı;
Blenderınızda fındık sütü, vanilya özü, pancar ve elma sirkesini birleştirin. Pürüzsüz ve pancar tamamen püre haline gelene kadar karıştırın. Kenara koyun.
Büyük bir kapta un, karbonatı, tarçın ve tuzu birlikte eleyin.
Pancar karışımını karıştırıcıdan kuru malzemelere dökün. Eritilmiş hindistancevizi yağını ekleyin ve karıştırın. Fazla karıştırmayın. Hamur kalın olacaktır.
Waffle makinanızı ısıtın. Makinanızı her zamanki gibi kullanın.

Üzerine keçi peyniri, semiz otu, yeşil zeytin, kabak ya da ayçekirdeği gibi sağlıklı tohumlar ekleyerek servis edebilirsiniz.
Ya da Avokado ile servis edebilirsiniz.
Eğer çocuğunuz Simay gibi humusu seviyorsa humus da çok yakışıyor.

Unutmayın, çocuklarımız bizim aynamız. Biz nasıl yaşıyorsak onlara o şekilde örnek oluyoruz. İleride sağlıklı yaşama bilincini şimdiden oluşturmamız çok önemli.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments