• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Seyahatlerim

İsveç Kärsön’de Trekking

İsveç Kärsön’de Trekking

Biz iki yıl önce İsveç’e geldiğimizde de bu güzergahı yürümüştük. Tabi o zaman Simay’ımız yoktu. Bu gelişimizde +1 olmamız bizim trekking yapmamıza engel olmadı. Bu konuda arkadaşlarımızın hakkını yememek lazım. Çünkü onlar bu konuda çok tecrübeliler, tipik bir isveçli ailesi. Spora, doğaya düşkün ve sosyal olmaya özen gösteren arkadaşlarımız bu tatilimizde de trekking programı yaptılar.

Trekkingte ihtiyacımız olan her malzemeyi, bilgiyi arkadaşımız özlem bize sunmuştu. Nil’in Özlem’in sırtında orman yürüyüşlerinde büyüdüğünü düşünürsek bu sonsuz deneyimle hiçbir konuda zorlanmadığımızı söyleyebilirim. Özellikle ilk yaşını isveçte kutlayan kızımızı nasıl taşıyacağımız konusunda hiç zorlanmadık. Çünkü Nil’in kullandığı sırt sandalyesi vardı. Bu yürüyüş için biz onu ödünç aldık ve onu taşıma görevi tabiki sevgili babamıza düştü. Ben zayıf sırt kaslarım ve boyun fıtığım yüzünden onu taşıyabilmem imkansızdı. Yani anlayacağınız ormanda bebekle yürüyüş yapıyorsanız sağlıklı, güçlü birinin yanınızda olması şart ya da siz fit olmalısınız:)

Nil’in sırt sandalyesini biz alınca Özlem’e nostalji yapmak düştü. Nil yoruldukça Özlem’e babaannesinden hatıra golan (kolan da deniliyor) ile hobuç yaparak  onu sırtladı (Alanya-Gazipaşa’da buna hobuçlamak diyorlar).

 

Biz 26 Aralık  Çarşamba günü hemen kahvaltıdan sonra hazırlanıp çıktık. 1 bebek, 1 çocuk, 1 köpek ve 4 yetişkin ne kadar hızlı hazırlanabildiysek öyle hazırlanıp çıktık. Eğer Kışın özellikle Kasım-Aralık aylarında iskandinav bölgesine gidiyorsanız bilin ki en karanlık dönemi yaşayacaksınız. Soğuk ve karanlık bir dönem. Gündüzler çok kısa sürdüğü için gün içinde sadece bir aktivite yapabilmeye zamanınız oluyor. O yüzden programlı olmak ve seri hareket etmek önemli.

Arkadaşımız bölgeyi ve rotayı bildiği için bizim ayrıca araştırma yapmamıza gerek yoktu. Ama İsveç’e ilk defa gidecek ve bunu deneyimleyecek olanlar google’dan “Svenska Turist föreningen” , “Vandrings led” bu şekilde aratarak bilgi toplayabilirler.

 

Gelelim İsveç Kärsön’de  6 km’lik trekking parkuruna. Bu bölgenin özelliği , ormanın sit alanı olması. Buradan hiçbir şekilde bir ağaç kesilemez, kesilen ağaç yüklenip götürülemez. Ağaç kesilmesi gerekiyorsa ki onun da sebebi, hayvan ve insanların geçişini engelleyecek durumda ise kesilebilir, belediye görevlileri tarafından kesiliyor. Ve ormanda kuşlar yesin diye çürümeye bırakılıyor. Ekolojik denge nasıl da güzel korunuyor, doğaya, doğadaki canlılara nasıl da saygılı davranılıyor…

Diğer bir özelliği gölün diğer tarafında İsveç Kralı’nın yazlık sarayı bulunuyor. Manzara parkur boyunca size eşlik ediyor.

6 km’lik Kärsön parkurunda iki seçenek var. Birincisi ormanın içi ikincisi aşağıda gölün kenarı. Biz 2017 yılında aşağı göl kenarı güzergahını yürüdüğümüz için ve bu sefer sırtımızda bebek taşıdığımız için yukarı ormanın içini tercih ettik.

Noel’de yağan kar halen bizimleydi ve 1 aylık  tatil sürecimizde gördüğümüz ikinci güneşti:) Orman yürüyüşümüze denk gelmesi ayrıca sevindiriciydi. Güzel fotoğraf kareleri yakalayarak yürüyüşün keyfini ikiye katladık:)

İsveç Orman yürüyüşlerinde öğrendik ki ormanda da bir trafik var. Ağaçlardaki kırmızı noktalar patikanın güzergahını gösteriyor.

Belli yerlerdeki ok işaretleri de güzergah seçeneklerini gösteriyor.

Bunları doğru bir şekilde takip edebildiğiniz takdirde kısa ya da uzun parkurunuzu sorunsuz bir şekilde bitirebilirsiniz.

Bununla beraber orman yürüyüşünün sorunsuz bitmesi giyindiğiniz ayakkabı ve kıyafetlerle doğru orantılı. Kış döneminde mutlaka su geçirmeyen trekking bot kullanmak size fayda sağlayacaktır. Üzerinize yine su ve rüzgar geçirmeyen mont ve kar pantolonu olması önemli. Kar pantolonunun üzerinize tam oturmamasına özen gösterin. O soğuk havalarda kan dolaşımının sağlıklı olması için dar değil bol giyinmek önemli. Şapka ve eldiven mutlaka ama mutlaka yanınızda olsun. Hareket halinde olmanız bile ellerinizin donmasını engellemiyor:) Çorabınızın yün çorap olmasına özen gösterin.

Bebek ve çoçuk kıyafetlerine gelince çok kaliteli sağlam bir kar montu olması gerekiyor. Sırtınızda taşıdığınız bebeğiniz için bir yün eldiven ve üzerine kar eldiveni. Ayaklarına yine yün çorap ve ayakkkabı giydirdikten sonra en üste yine büyük numara kalın bir çorap daha giydirmenizde fayda var çünkü o bizim gibi hareketli değil dolayısıyla o soğuktan etkilenmesi kaçınılmaz. Ve hatta arada ellerini, ayaklarını, vücudunu ovuşturmanızı da tavsiye ederim. Ben Simay’ın yanaklarını da elimle çok ısıttım.

Bebeğinizin ellerini, ayaklarını garantiye aldıktan sonra korkmanıza gerek yok. İsveçlilerin dediği gibi “kötü hava yoktur, yanlış kıyafet vardır”.

Ve İsveç’teki yürüyüşlerimizin en güzel hali, küçük bir mola:)

Her yürüyüşte birimizin sırtında içecek – yiyecek çantası olur. Zaten ormanda yürürken mesafa ne olursa olsun o soğuk havada susamıyorsunuz ama sıcak bir şeyler içme isteğiniz oluyor. Yanınıza mutlaka sıcak çikolatanızı ya da kahvenizi alın ve tabiki o safranlı kekleri unutmayın:) Çam kokularının arasında manzarının güzelliği karşısında sıcak bir şey yudumlamak oldukça keyifli.

Bu manzara Kärsön’deki yürüyüş güzergahının mola yeri. Yani en azından biz burada mola verdik. Göl ayaklarınızın altında karşıda güneş güne veda ediyor.

Biz kızımızla gün batımına eşlik ederken Özlem bizi fotoğraflıyor:)

Umarım verdiğim bilgiler size faydalı olur. Sizler de en az benim kadar doğada olmaktan keyif alırsınız.

 

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "İsveç Kärsön’de Trekking"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
trackback

[…] kışın doğru giyinmek çok önemli. Kıyafet konusuna http://www.guldennotlar.com/isvec-karsonde-trekking/ bu yazımda değinmişitim. Burada yazdıklarımın dışında İsveç’te kışı dize ya da […]

wpDiscuz