• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Seyahatlerim

İsveçte Sera Bahçesi- Slottsträdgården Ulriksdal

İsveçte Sera Bahçesi- Slottsträdgården Ulriksdal

İsveçteki Sera Bahçesi- Slottsträdgården Ulriksdal’ın kapısından adımını attığınız an büyüleneceksiniz. Özellikle benim gibi doğaya, doğadan tasarımlara ve salaş mekanlara hayransanız:)

Eğer kışın seyahat ediyorsanız ister istemez hava şartlarından dolayı gezi programları kapalı yerler üzerine yapılıyor. İsveç’e bu gidişimizde arkadaşımız Özlem “sizi bir yere götürecem ve Gül sen oraya bayılacaksın” dedi.:)  ve öyle de oldu bayılmadım ama inanın çok keyifli bir yerdi. Dışarıda buz gibi bir hava ama içerisi atmosferiyle, bitkileriyle, mumlarıyla içinizi ısıtyor.

 

Slottsträdgården Ulriksdal, Solna bölgesinde  ve özellikle noel zamanında inanılmaz kalabalık oluyor. Çünkü burası sadece bitki satan bir sera değil. Aynı zamanda açık büfesi, bahçe kafe  ve İsveçlilerin meşhur kahve ritüeli “fika” (bizim Türkiye’deki 5 çayı gibi düşünün) servisleri var. Oraya vardığımızda kızımız Simay uyuduğu için önce birşeyler yeyip içmek istedik. Noel zamanında orada bulunduğumuzdan “fika” zencefilli, zerdeçallı, kakuleli, safranlı pastalarla taçlandı. Yanında filtre kahve ile keyif yaptık.

Açık büfe self servis hizmet veriyor. Büfe ikiye ayrılmış. Az ve öz. Çorbayla beraber aperatif yiyecekler ve tatlılar.

Ödemenizi de kendiniz yaptıktan sonra içecek standından içececelerinizi alıyorsunuz.

Bahçe kafesinde oturup keyif yapıyoruz.

Daha sonra serayı gezmeye başladık ama nerden bilebilirdim ki o koca serada bıkmadan usanmadan defalarca tur atacağımı. Sera bir çok bölümden oluşuyor. Dekor ürünlerinin satıldığı, sadece bitkilerin olduğu, bahçe malzemelerinin bulunduğu yerler ayrı. Diğer özelliği de Slottsträdgården Ulriksdal’da düğün çekimi yapılıyor. Ben bir daha İsveç’e gitsem yapacaklarım arasına yazdım, orada bir çekim yapacam:)

 

 

 

Her zavke hitap eden tasarımlar mevcut. Her biri birbirinden özel ve güzel. Buraya gelipte bitki alıp çıkmak olmaz.Çünkü aklınız gidiyor.

Biz serayı gezerken Simay halen uyuyordu. Zaten 1 yıl boyunca en uzun uykularını sadece isveçte yaptı. Havası iyi geldi çocuğuma:)

Gördüğünüz üzere sulama sistemi yukarıdan bu ince uçlu hortumlarla yapılıyor.

En sevdiğim bölge burasıydı. Tavan dekoru çok şıktı. Zaten gelin-damat çekimleri de bu bölgede yapılıyormuş.

Slottsträdgården Ulriksdal’da bahar ve yaz aylarında açık hava seralarında kendin toplama uygulaması var. Çantanızı alıp seraya girip 3 kabak, 2 patlıcan, 5 biber gibi mevsim malzemelerinden taze taze alabiliyorsunuz. Baharda gidecek olanlar mutlaka ziyaret edin derim.

Ayrıca bitki ve bahçe dizaynı hakkında verdikleri bir çok kurslarını web sitelerinden takip edebilirsiniz. Konserans, parti ve düğün organizasyonu yapılabiliyor.

Sadece bitki yetiştirmek ve satın almak için çok güzel bir yer. Mekanın bu kadar yönlü olmasına şaşmamak lazım.

Herkesin daha doğrusu çoğumuzun emekli olunca bir hayali var. Burası öyle bir yer ki hayalinizi besliyor. Özellikle hayaliniz toprak ve bitki üzerine ise; diyorsunuz ki, işte bu. Evet ben de böyle bir şey hayal etmiştim. Bu kadar büyük olmak zorunda değil  daha mütevazi  olabilir diyorsunuz ve gülümsüyorsunuz:)

Diğer isveç seyahati yazılarımı

http://www.guldennotlar.com/isvec-karsonde-trekking/

http://www.guldennotlar.com/kuzeyde-isvecte-kis/ bu link’lerden okuyabilirsiniz.

Beni ve fotoğraflarımı @guldennotlar  –  @gulcanphotography instagram sayfalarından takip edebilirsiniz.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir