• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Seyahatlerim

Kuzeyde, İsveç’te Kış

Kuzeyde, İsveç’te Kış

İsveç’e ikinci gidişimiz de iş hayatımızdan dolayı kış dönemine denk geldi. Hemen hemen Aralık ayının hepsini orada geçirdik. Ve İsveç’in en karanlık en gri dönemini görmüş olduk. Özellikle fotoğraf çekmek için gidiyorsanız ve zamanınız kısıtlıysa bu dönem sizin için hiç uygun olmayacaktır. Biz resmen ışığı kovaladık, güneş doğsun diye dua ettik:)

Soğuğundan hiç bahsetmiyorum çünkü İsveç’te kış döneminin karanlık geçmesi soğuktan daha çok etkiliyor kuzey insanlarını. Düşünsenize sabah 9 gibi hava aydınlanıyor ve öğleden sonra 14.30 gibi tekrar kararıyor. Biz bir aylık süreçte iki defa güneşi gördük. Tabi ona güneş denirse:) Kışın ve soğuğun insanlar üzerinde çok etkisi yok ama karanlığın insan psikolojisi üzerinde çok fazla var. İsveçliler bu karanlık psikolojisinden kurtulmak için, doğmayan güneşin sıcaklığını evlerinde hissetmek için çeşit çeşit mumlar yakıyorlar. Evlerinin dışını ve bahçelerini ışıkla çeviriyorlar. Dolayısıyla elektriğin en çok kullanıldığı ay Aralık ayı oluyor.  En uzun gece 13-14 Aralık günleri. 13 Aralık gecesi yollara ışıklar diziliyor.

Aralık ayı en karanlık ay olduğu için Advent mumları ve yeni yıl yıldızları aktif olarak kullanılıyor. Tüm ofislerin  ve evlerin önlerinde bu ışıklardan görebilirsiniz.

 

Advent mumları

 

Yılbaşı yıldızı

 

Bu kadar soğuğa ve karanlık havaya rağmen hayat orada hızlı akıyor, gündelik rutin devam ediyor. Karanlık havanın etkisini azaltmak için iş yerlerinde, ofislerde beyaz ışık kullanılıyor. İnsanlar kış boyunca D vitamini takviyesi alıyor. Havanın yarattığı gerginlik kış trafiğinde kendini hissettiriyor.

Olumsuz etkilerin yanı sıra kuzey insanı gündelik hayatını aksatmıyor. Soğuğa, kara rağmen dışarıda sporlarını yapıyorlar, bol kar olunca kaymak için hemen dışarıya çıkıyorlar. Hatta bu sefer Nil’e ben de eşlik ettim:) Çok keyifliydi. Kışın hemen hemen her gün bu aktiviteler yapılıyor. Yoksa çocukların enerjileri başka türlü nasıl yenilenir ki! Genel olarak isveçliler olumsuzluklar karşısında nasıl mutlu olunabileceğini çözmüş. Var olan durumu kabullenip, kendilerine iyi gelen şeyi yapıyorlar. Dışarıda spor ya da evde puf puf koltuklarda yumuşak peluş örtünün altında yatıp sıcak çayını yudumlamak veya sevgilisiyle şömine karşısında oturmak… kendilerine, ruhlarına iyi gelen ne varsa yapıyorlar. Kendilerini ihmal etmiyorlar, doğa şartlarına yenilmiyorlar. Sahip oldukları doğayla nasıl mutlu olacaklarını öğrenmişler.

Kuzey’de, İsveç’te kış

Güneş biraz yüzünü gösterecek olsun insanlar göl kenarına pikniğe gidiyor.

İsveç’te piknik

İsveç’te kışın doğru giyinmek çok önemli. Kıyafet konusuna http://www.guldennotlar.com/isvec-karsonde-trekking/ bu yazımda değinmişitim. Burada yazdıklarımın dışında İsveç’te kışı dize ya da ayak bileklerine kadar uzanan ceketlerle bitirebilirsiniz.

 

İsveç’te kış

 

Ocak ayında genellikle göller donuyor ve o zaman göl üzerinde kayak yapıyorlar. En büyük eğlenceleri:)

İsveç’te kış

 

Kuzey’de İsveç’te Kış

Tabi kar zamanı günler sadece oyun oynamakla geçmiyor. En yorucu, en zor ve hatta bıktıran günlük bir rutin başlıyor. Her gün evin önünü, merdivenleri kardan temizleme işi gerçekten yorucu. Her sabah yola çıkmadan önce arabanı kardan temizlemek sabah ritüelleri arasında.

Kış boyunca belediyeler alıp evine götürüp zemine dökmeniz için yollarda büyük kovalarda mucur gibi bir çeşit kum dağıtıyorlar. Buzlanmadan dolayı evinizin bahçesinde bile yürüyemiyorsunuz. Bu kum kurtarıcı oluyor.

Kuzey’de İsveç’te kış deyince aklınıza sadece soğuk ve karanlık gelmesin. Arkadaşım Özlem ile sohbet ederken “İsveç’te Kış” deyince aklına gelenleri sıraladı:

İsveçte Lucia günü; en karanlık 13 aralık günü halen tüm gelenek/görenekleri ile kutlanıyor.

Noel günü; yeni yıl gecesinden daha çok önemsiyorlar.

Lussekatter; noel zamanı safranla yapılan bir çeşit pasta.

Ginger Bread, İsveçliler Peppar kakor diyor.

Yılbaşı yıldızları, advent ışıkları ve mumlar dışında kış dönemini anlatan çiçekler de var ve her daim evlerde masaların üzerinde görebilirsiniz;

Hyacint çiçeği; sadece kış aylarında olan bir çiçek ve çok güzel kokuyor.

Advent yıldız çiçeği

Amaryllis çiçeği ve laleler. 1-2 ay süren bir lale dönemi var.

İsveç’te Kış- laleler

Ahh o laleler ne güzel de renk veriyorlar bulundukları ortama. Sadece kışın değil yılın her günü isveçlilerin masalarında canlı çiçek görebilirsiniz. Zaten marketlerde belli bir bölüm canlı paket çiçeklere ayrılmış. Ekmek alır gibi her vakit çiçek alıp ortamı güzelleştiriyor isveçliler.

Bizim bu yılki İsveç kış deneyimleri bu şekilde, devamı da var. Fırsat t buldukça sizlerle paylaşacağım.

Sizin kış deneyimleriniz ne durumda?

 

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz