• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Gül´dennotlar

Minimalist Olma Çabalarım

Minimalist Olma Çabalarım

Günümüz dünyasında gelişen teknoloji karşısında sosyal medyanın içinde boğuluyorsak, tüketim çılgınlığına kendimizi kaptırmış modanın peşinden gidip alışverişte dur durak bilmiyorsak, genişleyen ailemizde onlara zaman ayıramayıp yalnızlaşıyorsak eğer birer birer ve o kadar çalışıp para kazanmamıza rağmen halen mutsuzsak bu hayatta demek ki ters giden bir şey var!

Tutumlu bir insan olmama rağmen ben bile reklamların etkisinde kalıp, modaya uyup bana uymayan, beni mutlu etmeyen yanlış gereksiz alışveriş yaptığım olmuştur. Kendimce sade yaşadığımı düşünüyorken aslında hiç de böyle olmadığını gördüm. Ta ki kızım simay doğana kadar.

Çiçeği burnunda bir anne olarak tek başıma kızımla hiçbir şeye yetişemiyordum. Bırakın temizliği, düzen kurmayı ben kendi günlük ihtiyaçlarımı bile karşılayamıyordum. Zamanımın çoğunu kızıma harcıyordum. Günler dağınıklık içinde akıp geçiyordu. Ben yıllardır bahar temizliğinde düzenli olarak elbise dolaplarımda yaptığım elemelerin benim için yeterli olduğunu düşünüyordum. Ama elediğim giysilere rağmen giysi dolabımda gereksiz bir kalabalık vardı. Niye? Çünkü zayıflayınca giyinirim, işe tekrar başlayınca bu kombini kullanırım, yok bunu şurada giyinirim derken aslında dolabımdaki kalabalığı koruyormuşum ben. Ve bu düşünce şeklim evdeki tüm eşyalar için geçerliydi. Kitaplar, evraklar, mutfak, banyo, hobi malzemeleri…

Kızım doğduktan sonra fark ettim ki; ben uzun bir süre aceleden ya da o kıyafetin rahatlığından dolayı elim hep aynı giysileri gidiyor. Hep aynı çamaşırlar yıkanıyor. Ve o zaman anladım sadeleşmem, konfor alanımı genişletmem, fazla eşyanın yarattığı stresi azaltıp yaşam kalitemi arttırmam gerektiğini. Uzun süredir minimalizm üzerine zaten araştırma yapıyordum. Belgeseller izliyordum, makaleler okuyordum, kapsül gardıropu araştırıyordum. Ve gördüm ki özellikle minimalist olma çalışmalarına yeni başlayanlar için  önerilen bir çok yöntem var; 1 ay boyunca elinden her gün şu kadar parça eşya çıkar, mevsimsel dolap yap, kapsül gardırop oluştur…vb.

Ben minimalist olmak adına minimalizm hakkında araştırmalarımı yaptım ama hiçbirini uygulamadım. Bana uygun olan şeyi yaptım; kendimi strese sokmadan eşyalarımı ama evdeki tüm eşyalarımı ihtiyacıma göre eledim. Bu eşya gerçekten gerekli mi, bu eşyanın varlığı beni mutlu ediyor mu sorularını sorunca aldığım cevapla elemelerimi daha doğru gerçekleştirmiş oldum. İlk olarak giysi dolabımdan başladım yavaşça, abartmadan yani uç noktalara varmadan uzun süre giyinmediğim, kullanmadığım her parçayı kenara ayırıp ihtiyacı olana verdim. Siz çevrenizde ihtiyacı olana vereceğiniz gibi takas usulü de eşyalarınızı değerlendirebilirsiniz.

Daha sonra mutfağa geçtim. Mutfakla ilgili çalışmalarım halen devam ediyor, acelem yok. Dediğim gibi amaç sadeleşmek. Düşünmeden beğenmediğim ya da kullanmadığım parçayı elden çıkarıp daha sonra ihtiyaç halinde tekrar almak doğru bir hareket olmayacak. Benim minimalist olma anlayışım; ihitiyaçlarımı en az ve kaliteli malzemelerle karşılamak bununla beraber zaman kazanacağım pratik bir düzen oluşturmak. Ve bence her bireyin yaşam standardı farklı olduğu için minimalizm’in anlamı da her birey için farklılık gösterecekti. Size de önerim bu; düzeninize uygun bir şekilde sadeleşmeniz. Zaten sadeleşme uzun süreçte ortaya çıkan bir şey. Olay sadece kıyafetlerin temizliği değil, digital temizlik, zihinde sadeleşme…işimiz epeyce uzun. Ardından onu korumak ve yaşam tarzı haline getirmek için de zamana ihtiyacınız olacak anlayacağınız uzun bir süre minimalist olma çalışmalarınız devam edecek.

Fazla eşya demek stres demek. Sürekli onları temizlemek, yerleştirmek, düzen haline getirmek…beni çok yormaya başladı. Bir süre sonra fark ediyorsunuz ki eşyaların esiri olmuşsunuz. Ben bu olmak istemiyorum, eşyaların beni yönetmesini istemediğim için harekete geçtim. Çünkü zaman denen şey çok kıymetli hele ki bir evladınız varsa. Kendime, kendimize daha çok zaman ayırıp, kaliteli zaman geçirmek istiyorum. Ve adım adım ilerliyorum. Bu durumdan memnunum. Çünkü aynı zamanda gereksiz masraflardan uzak kalarak tasarruf yapmayı da öğreniyorsunuz.

Sadeleşmeyi başarabildiğimiz güzel bir hayat bizimle olsun.

 

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
adminGökhan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan

Ne zaman yüreğin daralsa, Tanrıların biz insanlara oynadığı bu oyunu hatırlamak gerekli.. Bir gün Olimpos Dağı’ında toplanan Tanrılar, ‘’mutluluğu nereye saklasak da insanlar onu arayıp da bulamasalar’’ diye oyun oynamaya karar vermişler. Ve bütün Tanrılar da farklı, farklı öneriler sunmuşlar. Kimi ‘’dağın tepesine çıkaralım ’’, kimi ‘’denizin dibine gömelim ‘’, kimi ‘’bulutların arasına’’, kimi de ‘’göğün yedi kat üstüne’’ saklayalım demiş. Zeus, ‘’İnsanlar bütün dünyayı keşfedecek akla sahip. Ama nedense bu aklı kendilerini keşfetmek için kullanmıyorlar. O zaman mutluluğu insanların ta içine, kalbine koyalım, oraya bakmak nasılsa akıllarına gelmez’’ demiş. Sonunda Tanrıların kralı Zeus’un fikri kabul görmüş. Mutluluğun merkezi o… Read more »