• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Seyahatlerim

NÖBETÇİ KÜTÜPHANE

Alanya’da yaşayan bir Adanalı olarak yılda 2-3 kez Adana’yı ziyaret ederim. Bu Aralık ayındaki ziyaretimde iki işimin arasındaki boşlukta zamanımı nasıl değerlendiririm diye bakınırken “Nöbetçi Kütüphane”yi gördüm.

 İşte bu dedim😊 Ruh halimi yaşayabileceğim bir yer ve tabi ki direk içeriye daldım. Düşündüğüm gibi sıcak, samimi bir ortam. Tam nefes alabileceğim bir yer.
Doğrusu mekanı görünce etkilendim, hikayesini merak etmiştim ve biz başladık sohbet etmeye…
 Kurucusu Cemil Sobacı Nöbetçi Kütüphane’nin geceleri okumak için kendime yer ararken aklına geldiğini söylüyor ve NK için yeni nesil sosyal kütüphane diyor. Adından anlaşıldığı üzere Kütüphane sabah 10.00’dan gece 02.00’ye kadar açık. Ve öğreniyorum ki; Turgut Özal,Baraj Yolu, Cemal paşa olmak üzere üç şubesi varmış. Adana’da olmayınca bazı şeyleri gidince görüyorum, öğreniyorum. NK’ların üyelik ve gönüllülük esasına bağlı bir sistemi var; kitap okumaya ya da ders çalışmaya gelen kişiler ödeyecekleri belli bir miktar ücretle herhangi bir içeceği alarak bu sosyal kütüphane projesine bir nevi katkıda bulunmuş oluyor. Bununla beraber NK’nın kendine özgü hediyelik eşyaları mevcut. Bunlara da  göz atabilir ya da en basitinden evinizdeki kitaplardan bağışlayarak NK’ya destek olabilirsiniz. Her yaştan okur NK’ları ziyaret ediyor.
Daha çok çalışma alanı olan kütüphanedeki çoğunluk sınava hazırlanan lise ve üniversite öğrencilerinden oluşmakta. Zaman zaman çeşitli atölyeler, sinema ve kariyer ile ilgili söyleyişiler ve konserler düzenlendiğinde yaş grubu daha yukarılara çıkıyormuş. Anlayacağınız sadece ders çalışılıp kitap okunmuyor, toplum içindeki yetenekler paylaşılıyor.
 Ben orada güzel bir kahve ve uzun bir sohbetle dinlendim. Ortamdan fazlasıyla keyif aldığım için sizlerle paylaşmak istedim. Eğer yolunuz düşerse,düşmese de rotanızı buralara çevirin kendinize zaman ayırın derim. Bir kahve, iki sohbet, fazlasıyla tebessüm size de iyi gelecektir😊
Kütüphane’nin fotoğraflarına bakınca ne demek istediğimi anlayacaksınız;
Kütüphanede kendinize bir kahve ısmarlayıp kendi köşenize çekilebileceğiniz, kitabınızı ya  da derginizi okuyabileceğiniz yerler de mevcut. Orada kitabın yanı sıra çeşitli tarzlarda dergiler bulabilirsiniz. Ben en çok bu bölümleri sevdim diyebilirim:) Şimdiden bol keyifler…
 
Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz