• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Gül´dennotlar

Sevgililer Günü için Minimalist Hediye ve Paketleme Önerileri

Sevgililer Günü için Minimalist Hediye ve Paketleme Önerileri

Yaklaşan sevgililer günü için minimalist ve çöpsüz hayatı (sıfır atık) destekleyen hediye önerilerimi paylaşarak sizlere fikir vermek istedim.

Öncelikle  her zamanki gibi diyoruz ki; sevdiklerimizle sadece bir gün değil her günümüz özel olmalı. Her gün bir şekilde onlara sevgimizi göstermeli, kendimizce onları sevdiğimizi anlatmalıyız. Bunu en doğal en basit şekliyle yapabilmeliyiz. Zaten sevgi sadedir, basittir. Komplike şeyler yapmaya gerek yok. Eve gelirken sevdiği bir canlı çiçek almanız ya da gün içinde sevdiği bir şarkıyı armağan etmeniz bence yüzünü güldürmeye yetecektir. Ama biz özel günleri seviyoruz. O gün için özel hazırlanıp, özel bir program yapıyor, özel bir hediye almak istiyorsak reklamların büyüsüne kapılmayın. Herhangi maddesel, ruha dokunmayacak, almak için alacağınız bir hediye yerine sevdiğinize uygun kullanılabilir bir hediye olması onu çok daha fazla mutlu edecektir.

Ve tabi ikinci konu hediyeyi paketleme biçimi. Bu konuda da sıfır atık felsefesinden yola çıkarak hediye paketini elinizdeki güzel bir şal, bez parçası, eski gazete ya da farklı güzel saman kağıtlarını kullanarak paketleyebilirsiniz. Son olarak jüt iplerle bağlayıp yeşil bitkilerle ya da kurumuş meyvelerle süsledikten  sonra hediye sunuma hazır:)

Ben aşağıdaki örnekte olduğu gibi kağıt, jüt ip ve el örgüsü çiçeklerden yararlandım.

Hediye paketleme önerileri

 

Hediye edeceğiniz doğal ürünleri paketlerken ayrıca Furoshiki isimli japon kumaş katlama sanatından yararlanabilirsiniz;

Furoshiki kumaş katlama sanatı

Furoshiki kumaş katlama sanatı

Peki biz sevdiklerimize minimalist hediye olarak ne alabiliriz?

Deneyimleyeceği hediyeler öncelikli olmalı; Günümüzde istemediğimiz kadar bir çok konuda workshoplar veriliyor. Kanaviçe, makrome, ev yapımı ürünlerin eğitimi, ev yapımı ekmek dersleri, örgü kursları, ahşap boyama, evde bitki bakımı, binicilik kursu, yoga dersleri için kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca  spor salonu üyeliği yapabilir; müze kartı ya da festival bileti alabilirsiniz . Önemli olan  sevgilinizin neyden hoşlanabileceği konusunda doğru tespit yapmanız.

Romantik bir akşam yemeği; özellikle beraber mutfağa girip o akşam için romantik bir menü hazırlayabilir böylece daha çok vakit geçirmiş olursunuz.

Piknik seçeneği benim en sevdiğim seçenekler arasında. Açıkçası bunun için özel bir güne yok biz her fırsatta bunu yapıyoruz. Biraz da deniz kenarında yaşıyor olmanın avantajını kullanıyoruz. Yazları deniz kenarına erkenden gidip kahvaltıyı orada yapıyor ardından denize gidiyoruz. Bahar aylarında ise bahçede piknik yapmayı çok seviyorum. Bana en güzel hediye bu çünkü ruhuma çok iyi geliyor, bana enerji veriyor. Piknik yaparken “sıfır atık” için elinizdeki kitleri alarak gitmeniz ayrıca önemli tabi. Tek kullanımlık kağıt tabaklar, plastik çatal bıçak, plastik şişe yerine oluşturduğunuz kitiniz ile yaptığınız piknik “çöpsüz piknik” olacak.

Sinema bileti; en minimalist hediyelerden ama etkisi büyük. Uzun süredir birlikte bir film izlemediyseniz ve vizyonda beklediğiniz bir film varsa kaçırmayın derim. Diğer hediye seçeneklerinde söylediğim gibi önemli olan beraber hoş vakit geçirmek. Bizim gibi yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa ve yaklaşık 1 yıldır sinemaya gitmemişseniz sevgililer gününü fırsata çevirin:)

Masaj- bakım hediye edin; sevgililer gününde özellikle sevdiğiniz yeni doğum yapmış bir anne ise bu masaj onun hakkı. Çünkü şu an o dünyayı sırtında taşıyor. Kendimden biliyorum:) Uykusuz yorgun bedeni için en güzel hediye bu olacaktır. Ayrıca onu hep şımartın çünkü o bir anne, sorumluluğu büyük.

Ev yapımı pasta ya da şeker; sevgililer gününde ev yapımı pastalar her zaman gözde olmuştur. En sevdiğiniz tarifi her zaman sevdiğiniz için özenle yapmak ayrı keyiftir. Karşı tarafı da özel kılar, mutlu eder.

Aşkınızı tazeleyin; en etkili seçeneği en sona sakladım:) Eğer ilk karşılaştığınız, tanıştığınız günü hatırlıyorsanız ve tekrar yaşanmasına imkan varsa sizi o güne götürecek, kalbinizin güm güm atmasını sağlayacak o programı yapın. İlk heyecanı yine yaşayın, aşkınızı tazeleyin.

Yeni yıl iççin paylaştığım http://www.guldennotlar.com/yeni-yilda-25-tane-zero-waste-sifir-atik-hediye-onerileri/ yazım da size fikir verebilir.

Sizin sevgililer günü için düşündüğünüz hediyeler nedir? “Çöpsüz Yaşam” felsefesi içerisinde önerebileceğiniz minimalist hediyeler var mı?

 

 

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir