• Salçalı ekmek
  • Ekmek üstü kahvaltı
  • Atıştırmalık wasa ekmek üzeri avokado
  • Alanya'da çini seramik
  • Alanya Evreka Cafe

Gül´dennotlar

Yemek Fotoğrafçılığı ve Still Life Workshopu

Yemek Fotoğrafçılığı ve Still Life Workshopu – Alanya

Merhaba Ben Gül,

36 yaşındayım, bir kız çocuğu annesiyim, fotoğrafçıyım, kendine, ailesine özellikle kızına yetmeye çalışan bir kadınım.

Fotoğrafla ilgilenen herkesin bir başlama hikayesi vardır mutlaka. Ben de bu yıl Alanya’da ikincisini düzenlediğim “yemek fotoğrafçılığı ve still life” workshop” unu anlatmadan önce sizlere kısaca fotoğrafa başlama hikayemi anlatmak istiyorum.

Esasında bir çoğuna benzer hikaye benimkisi. Ailesinde bir çok kişiyi kaybeden biri olarak onlara duyduğum özlemi uzun yıllar fotoğraflarla giderdiğimi söyleyebilirim. Çocukluğumdan beri anı yaşarken onu fotoğraf yoluyla ölümsüzleştirmenin gerekliliğine inanırım. Tabi o vakit çocuk dönemim, Adana’da baba evindeyim, elimde filmli fuji film marka kompakt makina var. Onunla hiç bir fotoğraf bilgim olmadan sadece anıları ölümsüzleştiriyorum. Bırakın aileyi sülalemde fotoğrafçılığa dair hiç kimse bir şey bilmiyor. Ben sadece  çekiyorum. Bir çok kayıptan sonra üniversite sebebiyle baba ocağından ayrıldım. Turizm ve Otel işletmeciliği okudum. İstediğim bir bölüm olduğu için değil okumam gerektiği için okudum. Okul bitti. 10 yıl boyunca turizmde çalıştım. Çok şey öğrendim. Bu sırada büyümüştüm. Ve fark ettim ki bir şey üretemiyor olmak beni çok rahatsız ediyor, yapığım iş çok anlamsızmış gibi gelmeye, kendimi değersiz hissetmeye başladım.

Ve bir çok nedenden dolayı hep ertelenen fotoğraf eğitimime başlamaya karar verdim.

Ben 2012 yılının bahar ayında kararımı verip Alanya’da fotoğraf kursuna başladım. İyi ki başlamışım. O gün bugün eğitimim devam ediyor. Halen araştırıyor, workshoplara katılıyor ve öğreniyorum. Bu sırada her gün daha iyisi için çok çalışıyorum.

Ben 2014 yılında profesyonel fotoğrafçılığı “yeni doğan – bebek fotoğrafçısı” olarak başladım. Ama gün geçtikçe gördüm ki yemek fotoğrafı çekmek onun styling’ini yapmak bana daha çok keyif veriyor. Yemek fotoğrafçılığındaki yaratıcılık, ışık oyunları beni daha çok heyecanlandırıyordu. 2017 yılında “Gülden Notlar” adlı bloğumu açınca yemek fotoğrafçılığında mesaim iyice arttı. Bu arada mutfakta olmayı, yeni tarifler denemeyi, kalabalık sofralar kurmayı oldum olası severim.  Durum böyle olunca yönümü tamamen yemek fotoğrafçılığına ve still life çevirdim. Önceden “gülenbebefotoğrafçılık” olarak açtığım instagram hesabımı “gulcanphotography” olarak değiştirdim.  Bu değişimle beraber işletmeler için çektiğim menü fotoğraflarını , sosyal medya hesapları için ürettiğim içerikleri paylaşmaya başladım.

Bunu yaparken çekimlerimin standart çerçevenin dışında daha hayatın içinden, canlı olmasına özen gösterdim. Doğayı kullanmayı, bir bütünün içinde güzel bir parça olmayı önemsiyorum. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum;  doğal ışık kullanımından yanayım. Çünkü o zaman fotoğraf karelerinde istediğim doğallığı buluyorum. Işıkla dans edebildikten sonra sonucun çok etkileyici olduğunu söyleyebilirim.

Yemek Fotoğrafçılığı ve Still Life Workshop serüvenim de tam da bu noktada başladı. Sosyal medya hesaplarımdan, çevremdeki arkadaşlarımdan doğal ışık kullanımı, özellikle karanlık fotoğraflarla  ilgili sorular alıyordum.

II. Workshop’tan karanlık bir fotoğrafa örnek

Ben de neden olmasın dedim, amaç üretip öğretmekse ben bu workshopu alanyada verebilirim dedim. Ve ilkini Nisan 2019, ikincisini de Kasım 2019 da Sevgili Hocam, çözüm ortağım Kadir BARCN ile gerçekleştirdik.

Alanya II. Yemek Fotoğrafçılığı ve Still Life workshopu masamız

 

Alanya II. Yemek Fotoğrafçılığı ve Still Life workshopu masamız

Yemek Fotoğrafçılığı ve Still Life Workshopumuz sınırlı kontenjanla “styling” i yapılmış bir masada başlıyor. İstedim ki; standart eğitimin dışına çıkalım, slaytlar olmasın. Onun yerine birbirimizi tanırken gözlerimize hitap eden sıcak bir ortam olsun. Sonrasında belli bir kompozisyonla hazırlanmış masada fotoğrafı konuşalım, var olanı nasıl fotoğraflamamız gerektiğini öğrenelim. Canlı canlı yemek masasında farklı kompozisyonlar deneyelim ve onları fotoğraflayalım. Çünkü fotoğrafta pratik çok önemli. Ne kadar çok fotoğraf çekip yorumlatabilirseniz o kadar verimli bir eğitim olur.

Her Yemek Fotoğrafçılığı ve Still Life Workshopumuz farklı çözüm ortaklarımızın iş birliği ile gerçekleşiyor. Bu sebeple her biri birbirinden farklı güzelliklerde oluyor.

Bu görsellerdeki iş birlikçilerimiz ise butik çiçek tasarımcısı  “miraliz flower” ve butik pastacı “piccolocakery” dı.

 

Katılımcılar için styling hazırlarken

Yemek fotoğrafçılığı ve styling

 

Güzel masamızın etrafında tanışıp, temel fotoğrafçılık hakkında bilgi paylaşımı yaptıktan sonra masada uygulama yapıyoruz demiştim. Ama son olarak örnek prop hazırlıyoruz ve akabinde aynısını sizden istiyoruz. İşte o zaman öğrendiklerinizi pekiştirmiş oluyorsunuz. Sizlere hatalarınızı gösterip telafi etme şansı tanıyoruz.

Bu II. workshopumuzda bunu birebir yaşadık. Uyguladığımızın programın ne kadar verimli olduğunu gördük ve sonuçtan çok memnunuz.

Ben Gül, 36 yaşındayım ve hayalimi yaşadığım için çok mutluyum.

Alanya gibi bir yerde iyi bir fotoğrafçı olmayı, ilham vermeyi, insanlara yol göstermeyi ve mesleğim fotoğrafçılıktan para kazanmayı hayal ettim. Bunun için çok çalıştım halen çalışıyorum. Her şeye rağmen pes etmedim. İstikrarlı ve sabırlı davrandım. Olmak istediğim yerdeyim.

Eğer bir hayaliniz yoksa, hayal kurun çünkü o sizin yaşama amacınız olacak.

Eğer hayaliniz için yola çıktıysanız dönmeyin, devam edin. İnanın sonu güzel olacaktır çünkü her emek bir karşılık bulur.

Eğer hayaliniz gerçek olduysa onu yaşatmak için daha çok çalışın. Vizyonunuzu geliştirin, ilerleyin.

 

 

Ve şükredin öğrendiğiniz her yeni şey için, varlığınız için, öğrenebilme yetiniz olduğu için, aldığımız nefes için…

Nice güzel masalarda, fotoğraflarda buluşmak üzere…

 

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sevgiyle kalın...
Gül

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir